Mercedes zelektryfikuje wszystkie modele swoich samochodów

| Gospodarka Artykuły

Według analityków producenci samochodów z silnikami spalinowymi, wprowadzając modele z napędem elektrycznym, muszą liczyć się z obniżoną rentownością do czasu pełnego przejścia na pojazdy bezemisyjne. Potwierdzeniem tych przewidywań wydaje się być plan koncernu Mercedes-Benz zakładający redukcję wydatków na poziomie 4,8 mld dolarów, by zamortyzować słabsze wyniki finansowe. Producent zadeklarował, że do roku 2022 będzie oferował elektryczną wersję wszystkich swoich modeli, mimo spodziewanych mniejszych zysków.

Mercedes zelektryfikuje wszystkie modele swoich samochodów

Jak informuje Reuters, zanim każdy model Mercedesa będzie miał wersję elektryczną, firma udostępni 50 osobowych hybryd i pojazdów w pełni elektrycznych. Całkowicie zelektryfikowany ma być smart. W 2019 roku dostępny ma być, wyposażony w elektryczny napęd, model EQ-C.

Sprzedaż pojazdów elektrycznych będzie związana z niższymi marżami, co z kolei przełoży się na zwiększone obciążenie dla firmy. Aby sobie z tym poradzić planowany jest trzeci już program cięcia wydatków pod nazwą "Fit for Leadership", nazywany również "FfL 4.0". Zakończona w 2014 roku pierwsza faza cięć wydatków miała zapewnić firmie 2,4 mld dolarów oszczędności. Plan "FfL Next Stage" nie miał dokładnie wyznaczonego celu.

Według Bloomberga, samochody spalinowe będą stopniowo znikać z rynku i zostaną zdominowane przez elektryczne bądź hybrydowe około roku 2035. Daimler spodziewa się, że około roku 2025 ceny aut elektrycznych zrównają się z cenami samochodów spalinowych.

źródło: onet.biznes, WNP