Mercedes-Benz rozpoczyna w USA budowę fabryki akumulatorów

| Gospodarka Aktualności

Ubiegłoroczne ogłoszenie inwestycji w wysokości 1 mld dolarów podczas obchodów dwudziestolecia zakładu produkcyjnego w Tuscaloosa, w stanie Alabama, przynosi pierwsze rezultaty. Przed kilkoma dniami linie produkcyjne opuścił pierwszy nowy Mercedes-Benz GLE, skonstruowany na całkowicie nowej platformie SUV. W tym samym czasie odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy nowej fabryki baterii, która powstanie w pobliżu zakładu w Tuscaloosa i będzie dostarczać akumulatory do przyszłego elektrycznego SUV-a. W ramach miliardowej inwestycji w Woodstock, w Alabamie, powstanie również centrum konsolidacyjne (Consolidation Center), które ma rozpocząć działalność w 2019 r.

Mercedes-Benz rozpoczyna w USA budowę fabryki akumulatorów

Nowy zakład produkcji akumulatorów trakcyjnych oraz nowe centrum będą zlokalizowane w odległości siedmiu mil od miejsca produkcji samochodów Mercedes-Benz w Tuscaloosa.

- Zorientowana na eksport fabryka Mercedes-Benz w Tuscaloosa jest nowoczesnym zakładem produkcyjnym, który mocno przyczynił się do odniesienia sukcesu naszej marki w Stanach Zjednoczonych. Zamierzamy odgrywać pionierską rolę w rozwoju e-mobilności i jesteśmy dobrze przygotowani do realizacji tej misji. Rok temu ogłosiliśmy inwestycję wartą 1 miliard USD, która będzie realizowana w Tuscaloosa i przede wszystkim dotyczyć będzie rozpoczęcia produkcji elektrycznych SUV-ów oraz wybudowania fabryki akumulatorów. Wprowadzamy elektromobilność firmy Mercedes-Benz do Stanów Zjednoczonych Na całym świecie przygotowujemy sześć zakładów skoncentrowanych na produkcji modeli EQ, a nasza sieć ośrodków akumulatorowych składa się z ośmiu fabryk - mówił podczas uroczystości Markus Schäfer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars.

Od 1995 roku w fabrykę Tuscaloosa zainwestowano już ponad 6 miliardów dolarów. Dodatkowy miliard pomoże firmie Mercedes-Benz Cars zwiększyć swoje przemysłowe znaczenie w regionie. Oczekuje się, że po zakończeniu inwestycji stworzone zostanie w Alabamie ponad 600 dodatkowych miejsc pracy.

Fabryka w Tuscaloosa produkuje SUV-y od 1997 roku. Dostarcza na cały świat modele GLE, GLE Coupé oraz GLS. Modele te są produkowane wyłącznie w Alabamie, a dwie trzecie z nich eksportuje się do niemal każdego kraju na świecie. Tym samym Mercedes-Benz U.S. International, Inc. (MBUSI) jest drugim co do wielkości eksporterem samochodowym w USA. Ponad dwa miliony klientów zdecydowało się na off-roadera od czasu wprowadzenia klasy M, a model GLE to najlepiej sprzedający się SUV w historii firmy Mercedes-Benz. Na całym świecie ponad pięć milionów klientów zdecydowało się na samochód typu SUV wyprodukowany przez Mercedesa.

Na zdjęciu od lewej: Markus Schäfer - członek zarządu Mercedes-Benz Cars, Production and Supply Chain, Kay Ivey - gubernator stanu Alabama oraz Jason Hoff - prezes MBUSI.

źródło: Daimler

Zobacz również