Mercedes-Benz rozpoczyna w USA budowę fabryki akumulatorów

Ubiegłoroczne ogłoszenie inwestycji w wysokości 1 mld dolarów podczas obchodów dwudziestolecia zakładu produkcyjnego w Tuscaloosa, w stanie Alabama, przynosi pierwsze rezultaty. Przed kilkoma dniami linie produkcyjne opuścił pierwszy nowy Mercedes-Benz GLE, skonstruowany na całkowicie nowej platformie SUV. W tym samym czasie odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy nowej fabryki baterii, która powstanie w pobliżu zakładu w Tuscaloosa i będzie dostarczać akumulatory do przyszłego elektrycznego SUV-a. W ramach miliardowej inwestycji w Woodstock, w Alabamie, powstanie również centrum konsolidacyjne (Consolidation Center), które ma rozpocząć działalność w 2019 r.

Posłuchaj
00:00

Nowy zakład produkcji akumulatorów trakcyjnych oraz nowe centrum będą zlokalizowane w odległości siedmiu mil od miejsca produkcji samochodów Mercedes-Benz w Tuscaloosa.

- Zorientowana na eksport fabryka Mercedes-Benz w Tuscaloosa jest nowoczesnym zakładem produkcyjnym, który mocno przyczynił się do odniesienia sukcesu naszej marki w Stanach Zjednoczonych. Zamierzamy odgrywać pionierską rolę w rozwoju e-mobilności i jesteśmy dobrze przygotowani do realizacji tej misji. Rok temu ogłosiliśmy inwestycję wartą 1 miliard USD, która będzie realizowana w Tuscaloosa i przede wszystkim dotyczyć będzie rozpoczęcia produkcji elektrycznych SUV-ów oraz wybudowania fabryki akumulatorów. Wprowadzamy elektromobilność firmy Mercedes-Benz do Stanów Zjednoczonych Na całym świecie przygotowujemy sześć zakładów skoncentrowanych na produkcji modeli EQ, a nasza sieć ośrodków akumulatorowych składa się z ośmiu fabryk - mówił podczas uroczystości Markus Schäfer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars.

Od 1995 roku w fabrykę Tuscaloosa zainwestowano już ponad 6 miliardów dolarów. Dodatkowy miliard pomoże firmie Mercedes-Benz Cars zwiększyć swoje przemysłowe znaczenie w regionie. Oczekuje się, że po zakończeniu inwestycji stworzone zostanie w Alabamie ponad 600 dodatkowych miejsc pracy.

Fabryka w Tuscaloosa produkuje SUV-y od 1997 roku. Dostarcza na cały świat modele GLE, GLE Coupé oraz GLS. Modele te są produkowane wyłącznie w Alabamie, a dwie trzecie z nich eksportuje się do niemal każdego kraju na świecie. Tym samym Mercedes-Benz U.S. International, Inc. (MBUSI) jest drugim co do wielkości eksporterem samochodowym w USA. Ponad dwa miliony klientów zdecydowało się na off-roadera od czasu wprowadzenia klasy M, a model GLE to najlepiej sprzedający się SUV w historii firmy Mercedes-Benz. Na całym świecie ponad pięć milionów klientów zdecydowało się na samochód typu SUV wyprodukowany przez Mercedesa.

Na zdjęciu od lewej: Markus Schäfer - członek zarządu Mercedes-Benz Cars, Production and Supply Chain, Kay Ivey - gubernator stanu Alabama oraz Jason Hoff - prezes MBUSI.

Źródło: Daimler

Powiązane treści
Krzem może być drogą do zwiększenia potencjału akumulatorów
Mercedes-Benz zaprezentował swój pierwszy w pełni elektryczny SUV
ProLogium i Mercedes-Benz wspólnie opracują baterie solid-state do pojazdów elektrycznych
Varta planuje masową produkcję ogniw akumulatorów samochodów elektrycznych
Mercedes zelektryfikuje wszystkie modele swoich samochodów
Za 23 mld dolarów Daimler kupi ogniwa akumulatorowe dla napędów pojazdów elektrycznych
Mercedes ma pierwszy na świecie w pełni elektryczny samochód ciężarowy
Samochody elektryczne czekają na nowe akumulatory i bezprzewodowe ładowanie
Daimler rzuca wyzwanie Tesli - przedstawia elektryczną ciężarówkę E-Fuso
Daimler buduje wartą 562 mln dolarów fabrykę akumulatorów litowo-jonowych
Koncerny BMW, Daimler, Ford i Volkswagen utworzą sieć punktów ładowania pojazdów elektrycznych
Rynek akumulatorów - inwestycje, wyzwania, nowe technologie
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Komponenty
Navitas Semiconductor ogłasza strategiczne partnerstwo z GigaDevice
Produkcja elektroniki
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Pomiary
Stoen kontynuuje instalację liczników zdalnego odczytu
Projektowanie i badania
Arteris otworzył w Krakowie centrum badawczo-rozwojowe
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Jest nowy szef Intela
Gospodarka
W Poznaniu powstanie "Fabryka AI"
Gospodarka
HARTING napędza transformację energetyczną – technologie przyszłości na Hannover Messe 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów