Półprzewodnikowy biznes Toshiby w nowych rękach

| Gospodarka Artykuły

Firma Toshiba Corp zdecydowała się na sprzedaż swojej jednostki chipowej - Toshiba Memory Corporation - amerykańskiej grupie biznesowej kierowanej przez firmę private equity Bain Capital. To kluczowy krok, który pozwoli japońskiemu konglomeratowi utrzymać się na tokijskiej giełdzie. Zarząd zadecydował o przyjęciu oferty o wartości około 2 bilionów jenów, czyli 18 miliardów dolarów. Przejmujące pamięciowy biznes konsorcjum kwotą 350,5 mld jenów wsparła również Toshiba. Reinwestycja ma zagwarantować Toshibie częściowy wpływ na zarządzanie firmą. Transakcja ma być zamknięta do 31 marca 2018 r.

Półprzewodnikowy biznes Toshiby w nowych rękach

W skład konsorcjum, któremu przewodzi Bain Capital, wchodzą m.in. firmy Apple Inc., Dell Inc., SK Hynix Inc. i japońska firma Hoya Corp. W przyjęciu przez Toshibę oferty Baina kluczową rolę odegrał producent iPhone'ów. Apple interesował się chipową jednostką Toshiby ze względu na strategiczne znaczenie pamięci flash, niezbędnych dla iPhone'ów i innych produktów. Jedynie garstka firm oferuje w tym zakresie najwyższą technologię, a dominującym graczem jest Samsung, który kontroluje około 40% rynku pamięci flash. Firmie Apple zależało na utrzymaniu światowej konkurencji, by pozycja Samsunga nie ulegała dalszemu wzmacnianiu. Bain liczy na ogromny popyt i rosnące ceny chipów pamięciowych.

Zgodnie z umową Bain, Toshiba, SK Hynix i Hoya zapłacą około 960 miliardów jenów za akcje zwykłe i zamienne, podczas gdy Apple, Dell, Kingston i Seagate wydadzą około 440 miliardów jenów za zamienne i niezamienne akcje uprzywilejowane. Powołana przez konsorcjum specjalna jednostka dokonująca przejęcia będzie nosiła nazwę Pangea i otrzyma około 600 mld jenów w formie pożyczek. Firma Seagate zainwestuje 1,25 miliarda dolarów w niezamienne akcje uprzywilejowane.

źródło: Bloomberg