Toshiba raportuje wielomiliardową stratę

| Gospodarka Artykuły

Firma Toshiba, której amerykańska jednostka nuklearna Westinghouse złożyła wniosek o ochronę przed bankructwem, poinformowała o poniesieniu straty netto w wysokości 950 miliardów jenów, czyli około 8,4 miliarda dolarów za rok obrotowy zakończony w marcu. Strata okazała się więc około dwukrotnie większa od straty w wysokości 460 miliardów jenów odnotowanej w poprzednim roku fiskalnym. Prezes Toshiby Satoshi Tsunakawa stwierdził, że strategia dotycząca Westinghouse była pomyłką i obiecał, że firma nie będzie realizować nowych projektów w dziedzinie energetyki jądrowej.

Toshiba raportuje wielomiliardową stratę

Toshiba określa podane informacje finansowe mianem wyników wstępnych i prognozowanych ponieważ nie uzyskały jeszcze akceptacji audytorów, ale są zgodne z wcześniejszymi przewidywaniami.

Japoński gigant elektroniczny, którego produkty obejmują między innymi chipy komputerowe i sprzęt gospodarstwa domowego, przejął firmę Westinghouse w 2006 roku. Obecnie Toshiba stara się sprzedać jednostkę chipową, aby zabezpieczyć swoje finanse, jednak weszła w spór z amerykańskim partnerem joint venture Western Digital Corp, który domaga się, by Toshiba nie sprzedawała jej nikomu innemu.

Western Digital poinformował, że kilka spółek zależnych od przejętego przez niego SanDiska złożyło wniosek o arbitraż w Międzynarodowym Trybunale Arbitrażowym ICC (ICC International Court of Arbitration) w sprawie przedsięwzięć typu joint venture prowadzonych z Toshibą w zakresie pamięci NAND flash. Żądanie to ma na celu zatrzymanie sprzedaży jednostki Toshiby bez zgody SanDiska, gdyż stanowiłoby to naruszenie umowy joint venture. Arbitraż ma się odbyć w San Francisco.

Satoshi Tsunakawa powiedział, że nie uważa iż ​​Western Digital może zablokować ofertę Toshiby. - W odniesieniu do pytania dotyczącego tego, czy może to opóźnić procedury przetargowe, dokładamy wszelkich starań, aby rozwiać te obawy, wyjaśniając wszystkim potencjalnym zainteresowanym ważność propozycji firmy Toshiba - powiedział dziennikarzom prezes Tsunakawa.

Toshiba spodziewa się, że za rok obrotowy do marca 2018 osiągnie zyski o wartości 50 miliardów jenów.

źródło: Taipei Times

Zobacz również