wersja mobilna
Online: 649 Czwartek, 2018.02.22

Biznes

Ford zainwestuje w elektryfikację 11 miliardów dolarów

poniedziałek, 15 stycznia 2018 10:49

Koncern Ford znacznie zwiększy swoje planowane inwestycje w pojazdy elektryczne. W niedzielę na pokazie w Detroit przewodniczący Ford Motor Company Bill Ford zapowiedział, że do 2022 roku firma zainwestuje 11 mld dolarów, by mieć w ofercie 40 hybrydowych i całkowicie elektrycznych pojazdów. Wśród zelektryfikowanych modeli 16 to pojazdy w pełni elektryczne, a pozostałe - hybrydy typu plug-in.

Wartość inwestycji jest znacznie wyższa od wcześniej ogłoszonego celu inwestycyjnego w wysokości 4,5 mld dolarów do roku 2020. Koszty inżynieryjne, badawcze i rozwojowe Forda za 2016 rok (ostatni w pełni zamknięty rok) wyniosły 7,3 mld dolarów, a za 2015 - 6,7 mld.

- Weźmiemy nasze najważniejsze, najpopularniejsze i najbardziej kultowe modele samochodów i poddamy je elektryfikacji. Jeśli przy elektryfikacji chcemy odnieść sukces, musimy to zrobić z samochodami, które już są popularne - mówił do dziennikarzy Bill Ford.

Producent deklaruje, że wprowadzi na rynek wysokowydajny elektryczny samochód dostawczy do roku 2020. W fabryce w Dearborn, w stanie Michigan zamierza rozpocząć produkcję hybrydowej wersji popularnej ciężarówki F-150. Niektóre pojazdy elektryczne mają być produkowane przez spółki JV Forda w Chinach i kierowane na rynek chiński. Jednym z celów zespołu Forda "Team Edison" jest rozwijanie na różnych rynkach partnerstw w zakresie elektrycznych pojazdów.

General Motors, Toyota i Volkswagen już przedstawiły agresywne plany rozszerzenia oferty pojazdów elektrycznych i kierowania ich do klientów, którzy oczekują luksusu, osiągów i stylu nadwozia SUV - lub też wszystkich tych trzech atrybutów w jednym pojeździe. Tesla odnosi sukcesy w tworzeniu elektrycznych sedanów i SUV-ów. Toyota chce w pierwszej połowie lat dwudziestych wprowadzić na rynek przełomową technologię akumulatorów. Volkswagen oświadczył w listopadzie, że do końca 2022 roku wyda 40 mld dolarów na samochody elektryczne, autonomiczne prowadzenie oraz nowe usługi mobilne - znacznie więcej niż wtedy, gdy dwa miesiące wcześniej ogłosił, że do roku 2030 zainwestuje ponad 20 mld euro w samochody elektryczne i autonomiczne.

Chiny, Indie, Francja i Wielka Brytania ogłosiły plany wycofania pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi i paliwami kopalnymi w latach 2030-2040.

Na zdjęciu: Bill Ford, przewodniczący Ford Motor Company i Jim Hackett, prezes i dyrektor generalny, prezentują model Forda Rangera na rok 2019 podczas przeglądu prasowego Forda na wystawie North American International Auto Show w Detroit, 14 stycznia 2018 roku (zdręcie: Reuters/Rebecca Cook)

źródło: Reuters

 

World News 24h

czwartek, 22 lutego 2018 20:05

ROHM has recently announced the availability of an optical heart rate sensor for smart bands and watches capable of measuring blood pressure, stress and vascular age at a high-speed 1024Hz sampling rate. The BH1792GLC, which is ROHM's 2nd generation optical heart rate sensor, features its high accuracy and low power consumption. A current consumption of only 0.44mA, the lowest in the industry, contributes to longer operating time. And the 1024Hz sampling rate makes it possible to measure heart rate up to 32 times faster than conventional solutions while also supporting vital sign sensing such as vascular age and stress measurement demanded by the latest wearable and fitness devices.

więcej na: www.rohm.com