Duży kampus Toshiby w San Jose kupiony przez azjatyckich inwestorów

| Gospodarka Artykuły

Duży kompleks biurowy w północnym San Jose, który jest wynajęty Toshibie, został kupiony przez inwestorów z Los Angeles kierowanych przez grupę kapitałową z siedzibą w Hongkongu. Oznacza to, że potencjalni kupujący nadal mają ochotę na nieruchomości w Dolinie Krzemowej. Zgodnie z dokumentacją hrabstwa Santa Clara, za kampus o powierzchni 200 tys. stóp kwadratowych, złożony z trzech budynków na rogu ulic West Trimble Road i Orchard Parkway, GC Orchard Trimble zapłacił 14 czerwca 93,5 miliona dolarów. Nabywca otrzymał pożyczkę w wysokości 62 mln dolarów od Deutsche Bank.

Duży kampus Toshiby w San Jose kupiony przez azjatyckich inwestorów

Według publicznych dokumentów hrabstwa Santa Clara kupujący, GC Orchard Trimble, jest powiązany z południowo-kalifornijskim biurem firm Gaw Capital Management oraz Downtown Properties, zlokalizowanym w Los Angeles. Gaw Capital ma swoją siedzibę w Hong Kongu.

W ostatnich latach inwestorzy z Azji są w północnym San Jose i innych częściach Doliny Krzemowej bardzo aktywni. We wrześniu 2017 r. Korea Post zapłacił 610 milionów dolarów za kompleks o powierzchni 941 tys. stóp kwadratowych w Santa Clara. W tym samym miesiącu Best Fang Holdings zapłacił 58,5 miliona dolarów za kompleks biurowy Campus at First. Budynki te były puste w chwili zakupu.

W październiku 2017 r. firma Han's Holdings zapłaciła 27 milionów dolarów za biura przy W. Maude Ave. w Sunnyvale, które są zajmowane przez firmę Corning. Firma Han's Holdings zapłaciła też w sierpniu 2017 roku 48,5 miliona dolarów za kompleks biurowy o powierzchni 118 tys. stóp kwadratowych przy Orchard Parkway, wynajęty przez Cavium z San Jose.

Za pomocą przedstawicielstwa o nazwie Han's Hospitality chińska grupa inwestycyjna wpłaciła w kwietniu 2017 r. 87,3 miliona dolarów za hotel Hilton przy S. Almaden Blvd. w centrum San Jose. W marcu Han's Hospitality zapłacił 36,2 miliona dolarów za kompleks biurowy przy N. 1st St. 3553 o łącznej powierzchni 85 tys stóp kwadratowych. Budynek zajmowała kiedyś chińska firma LeEco.

Koreański Aju Hotels and Resorts zapłacił w czerwcu 64 miliony dolarów za słynny Westin San Jose - bardziej znany jako hotel Sainte Claire - położony w centrum San Jose.

Prestige Cascade, spółka zależna od Shanda Asset Management Holdings z siedzibą w Singapurze, zapłaciła w 2017 roku 20 milionów dolarów za duży kompleks biurowy o łącznej powierzchni 416 tys. stóp kwadratowych przy Yerba Buena Road w południowym San Jose.

8 czerwca KT North First, spółka zależna od południowokoreańskiego Hana Asset Management oraz mającego siedzibę w Kalifornii Ocean West Capital Partners, zapłaciła 132,5 miliona dolarów za kampus biurowy o powierzchni 250 tys. stóp kwadratowych, obejmujący cztery budynki na North First Street w pobliżu Component Drive. Budynki te są wydzierżawione przez firmę eBay.

W przypadku wszystkich powyższych obiektów, dla inwestorów najistotniejsze jest to, że zwykle objęte są one długoterminową dzierżawą przez godnych zaufania, bogatych najemców o światowej marce.

źródło: SiliconValley.com