Rynek dystrybucji półprzewodników w Europie rośnie

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Stowarzyszenie europejskich dystrybutorów komponentów elektronicznych DMASS informuje o wzroście europejskiego rynku półprzewodników w pierwszym kwartale 2019 roku o 8,4% - do 2,5 mld euro - co jest historycznym rekordem sprzedaży. Niemniej, znaczna część tego osiągnięcia wynika z istniejącego dużego portfela zamówień oraz wyższych cen wywołanych alokacją dostaw, i zapewne w kolejnym kwartale równie imponujący wynik będzie nie do utrzymania.

Rynek dystrybucji półprzewodników w Europie rośnie

Taki scenariusz jest tym bardziej prawdopodobny, że wielu członków organizacji DMASS (skupia ona 80-85% dystrybutorów) spodziewa się pogorszenia warunków.

Wzrost w pierwszym kwartale był nierównomierny w poszczególnych państwach i regionach. Rynek niemiecki wzrósł o 5,1% do 742 mln euro, Włochy skurczyły się o 1,4% do 219 mln euro, Francja wzrosła o 8% do 172 mln euro, Wielka Brytania (bez Irlandii) o 5,9% do 159 mln euro, a rejony Europy Wschodniej o 10% do 407 mln euro i Skandynawii o 32% do 250 mln euro. Liczby te pokazują duże znaczenie producentów kontraktowych dla wyników zanotowanych przez poszczególne rejony.