Nano Dimension opracował kondensatory zintegrowane z PCB

| Gospodarka PCB

Nano Dimension opracował kondensatory drukowane w 3D przy pomocy procesu wytwarzania przyrostowego DragonFly. Nowa technologia umożliwia produkcję kondensatorów wbudowanych w płytkę PCB, oszczędzając przy tym miejsce i eliminując potrzebę ich montażu. Nano Dimension wykonał testy elementów o różnych pojemnościach, które dały wyniki powtarzalności wskazujące mniej niż 1% wariancji.

Nano Dimension opracował kondensatory zintegrowane z PCB

Technologia wykorzystuje te same dielektryki i metale, co w produkowanych płytkach PCB. Pozwala to uzyskać kondensatory o zakresie pojemności od 0,1 nF do 3,2 nF. Te wartości udało się uzyskać dzięki 260 testom z 30 różnymi wymiarami kondensatorów wytwarzanych oddzielnie.

Integracja tych komponentów z obwodami drukowanymi pozwoli projektantom i producentom elektroniki uniknąć czasochłonnego, wieloetapowego procesu montażu. Skraca to również czas produkcji i daje możliwości dalszej miniaturyzacji bez utraty na wydajności i niezawodności. Nowa technologia będzie wykorzystywana w segmencie urządzeń konsumenckich, przemysłowych i wojskowych.

Tego typu kondensatory służą do filtrowania szumu i napięcia tętnienia w szerokim zakresie zastosowań, takich jak linie transmisyjne RF, przetworniki sygnału audio, odbiorniki radiowe i utrzymanie wymaganych parametrów sekcji zasilającej.

źródło: Electronics Weekly

Zobacz również