Producenci kondensatorów tworzą poradniki na temat dobierania zamienników

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Problemy z dostępnością podzespołów pasywnych, elektromechanicznych i dyskretnych będą towarzyszyły nam jeszcze przez minimum dwa lata. Na razie sytuacja cały czas sie pogarsza, a czasy dostaw rzędu 40-60 tygodni nie są wcale czymś zaskakującym. To na tyle długo, że w praktyce oznacza wyczerpanie wszelkich rozsądnych rezerw i zapasów, które może posiadać producent, a w konsekwencji może prowadzić nawet do zatrzymania linii produkcyjnej, utraty dochodów, a nawet udziałów w rynku.

Producenci kondensatorów tworzą poradniki na temat dobierania zamienników

Problemy z zaopatrzeniem przenoszą się dzisiaj na całą firmę i przestają być zmartwieniem jedynie dla zaopatrzenia. Jedną z metod obrony jest próba zastąpienia wybranych pozycji w BOM zamiennikami. Oczywiście propozycję takich zmian musi każdorazowo zatwierdzić zespół projektowy, nierzadko inżynierowie muszą też wyszukać alternatywne części i tym samym więcej pracy mają wszyscy.

W przypadku kondensatorów MLCC znalezienie alternatywy staje się niezbędne, bo nie dość, że kupić je trudno, to na dodatek ceny znacznie wzrosły, sięgając niekiedy abstrakcyjnie wysokich poziomów. Gdy nie ma możliwości przeprojektowania płytki, można próbować użyć elementów o zbliżonej wartości, bo np. w przypadku elementów odsprzęgających zasilanie nie ma to większego znaczenia.

Gdy jest możliwość przeprojektowania płytki nierzadko dwa kondensatory połączone równolegle są dobrą opcją w wielu przypadkach tak samo jak użycie elementu w innej obudowie. Rosnące ceny elementów standardowych pozwalają też na wykorzystanie kondensatorów tantalowych lub polimerowych. Te ostatnie pozwalają zastąpić dwa MLCC jednym. Zastępowanie nie jest łatwe, ale można skorzystać z kilku poradników, które w ostatnim czasie przygotowali producenci tacy jak Kemet lub Panasonic, pt. "How to Survive the MLCC Shortage" lub "MLCC Shortage: When You Can't Find the Cap You Need". Pomoc w doborze zamienników kondensatorów świadczą też organizacje branżowe, jak European Passive Component Institute (EPCI), oraz oczywiście dystrybutorzy.

Rys. 1. Średnie czasy dostaw dla podzespołów pasywnych wg ECIA (dane za sierpień 2018)

 

Rys. 2. Średnie czasy dostaw dla podzespołów półprzewodnikowych wg ECIA