Farnell oferuje kolejne rozszerzenia dla Arduino - nowe płytki serii MKR
| Gospodarka AktualnościFarnell poszerzył swoją ofertę produktów do systemów wbudowanych o cztery nowe - potężne, a zarazem niewielkie - płytki rozszerzeń do Arduino serii MKR Shields. Zostały one zaprojektowane, by zwiększyć możliwości wykorzystania Arduino i pozwolić na tworzenie nowych rodzajów aplikacji. Rozbudowana oferta produktów z rodziny Arduino MKR, dostępna w sklepie Farnell, daje twórcom, inżynierom i projektantom prototypów nowy zestaw akcesoriów, które można z łatwością wykorzystać w szeregu aplikacji IoT, upraszczając tym samym podróż, jaką stanowi przechodzenie od prototypu do produkcji.
Akcesoria do Arduino z otwartymi projektami źródłowymi są idealne do bateryjnie zasilanych aplikacji, pracujących na krańcach sieci IoT i wykorzystywanych do monitorowania środowiska, śledzenia zasobów, a także w rolnictwie, monitorowaniu poboru energii oraz w automatyce przemysłowej.
Nowe płytki cechują się wbudowanymi interfejsami komunikacyjnymi i niezwykle niskim poborem prądu. Platforma jest udostępniona na pełnych zasadach open-source. Wszystkie nowe płytki mają standardowe wymiary, typowe dla modułów do Arduino, 32-bitowy mikrokontroler ARM oraz różne wybory wbudowanych interfejsów, takich jak Wi-Fi, GSM, NB-IoT, SigFox i LoRa.
Wśród nowych produktów znaleźć można:
- Arduino MKR Motor Carrier - płytka ta to idealne uzupełnienie płytek MKR, gdyż pozwala użytkownikom błyskawicznie prototypować i budować projekty. Dzięki modułowi MKR Motor Carrier, użytkownicy mogą podłączyć kilka silników i czujników do swojego projektu mechatronicznego i sterować serwonapędami, silnikami stałoprądowymi lub krokowymi. Można go również wykorzystać do podłączania innych elementów wykonawczych i sensorów za pomocą szeregu 3-pinowych wyprowadzeń typu męskiego.
- Arduino MKR ENV Shield - płytka ta ma wymiary 61 mm x 25 mm i waży jedynie 32 g. Wymaga zasilania napięciem 3,3 V i pozwala łatwo zbierać oraz gromadzić dane środowiskowe, pozyskiwane za pomocą szeregu czujników. Sensory monitorują ciśnienie atmosferyczne, temperaturę, wilgotność, natężenie oświetlenia oraz natężenie promieniowania ultrafioletowego (UVA i UVB). Płytka została wyposażona w czytnik kart pamięci microSD oraz jest dostarczana z kompletną, gotową do użycia biblioteką, umożliwiającą odczytywanie wartości z różnych czujników. W efekcie bardzo łatwo jest tworzyć nowe rozwiązania i wprowadzać mechanizmy zbierania danych do projektów bazujących na Arduino.
- Arduino MKR RGB Shield - dzięki tej płytce użytkownicy mogą wypisywać wiadomości oraz prezentować grafiki, za pomocą których będą pokazywać wartości zbierane z użyciem innych płytek MKR. Płytka RGB Shield jest sterowana za pomocą chmury Arduino IoT cloud i zawiera 64 gęsto rozłożone oraz bardzo jasne diody LED RGB. Jest bardzo prosta w swojej konstrukcji i można ją z łatwością zamontować na innej płytce MKR, bez potrzeby lutowania czy stosowania jakichkolwiek dodatkowych przejściówek. Ma wymiary 61,5 mm x 27 mm i wymaga napięcia zasilania równego 5 V. Maksymalny pobierany prąd wynosi 2,5 A. Masa płytki to 32 g.
- Arduino MKR Therm Shield - ta płytka wymaga napięcia zasilania 3,3 V i może pracować z temperaturami od 200°C do 700°C. Pozwala na pozyskiwanie precyzyjnych odczytów temperatury w bardzo szerokim zakresie, a to za sprawą termopary typu K i cyfrowego czujnika DS18Bxx z interfejsem one-wire. Dwa złącza na płytce pozwalają na użycie termopary typu K z dodatkową przejściówką lub bez niej. Natomiast interfejsem pośredniczącym w odczytach jest układ cyfrowy MAX31855. Wymiary płytki MKR Therm Shield są takie same, jak w przypadku ENV Shield.
- Dodanie nowych płytek MKR Shields Arduino do naszej oferty pomaga zwiększyć możliwości modułów MKR, z których korzystają nasi klienci. Dzięki uniwersalnej mieszance interfejsów do łączności bezprzewodowej oraz czujników optycznych, płytki MKR zapewniają swobodę inżynierom i twórcom, którzy chcą łatwo opracować i wdrożyć aplikacje IoT, bazując na ekosystemie Arduino - powiedział Hari Kalyanaraman, Global Head of Single Board Computers w firmie Farnell.
źródło: Farnell