Fablesy tracą na konflikcie USA-Chiny

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Firmy półprzewodnikowe typu fabless, takie jak AMD, Broadcom, Nvidia i Qualcomm, w II kwartale 2019 roku zanotowały spadek przychodów ze względu na słabszy popyt w Chinach, które to stanowią dla nich główny rynek, rosnące poziomy zapasów w łańcuchu dostaw i niezadowalający globalny popyt na elektronikę użytkową.

Fablesy tracą na konflikcie USA-Chiny

Dodatkowo Qualcomm zmaga się z rosnącą konkurencją ze strony Mediateka i chińskiego dostawcy chipów do smartfonów - Unisoc. Od 2018 r. Mediatek korzysta z procesu technologicznego 12 nm w produkcji procesorów do urządzeń mobilnych, co zapewnia mu niższe koszty, z kolei Unisoc ma w ofercie tanie układy z wydajnymi rdzeniami Cortex-A55 i A75, które trafiają do smartfonów średniej klasy.

Jeśli chodzi o Nvidię, to pomimo wzrostu sprzedaży produktów dla branży motoryzacyjnej i profesjonalnej, duże spadki sprzedaży w kartach graficznych i produktach dla centrów danych zepchnęły w sumie jej wynik pod kreskę. Podobnie w przypadku AMD słaba sprzedaż GPU obniżyła łączne przychody firmy, pomimo dobrych wyników osiągniętych w segmencie procesorów i centrów danych.

W tym samym czasie firmy takie jak Marvell i Xilinx wykazały znaczne wzrosty sprzedaży. Prawie 25-procentowy wzrost obrotów Xilinxa zapewniła zróżnicowana klientela w segmencie przemysłowym, telekomunikacyjnym i motoryzacyjnym, a Marvell skorzystał z rosnącego popytu na rynku telekomunikacyjnym, w tym przygotowaniom do uruchomienia sieci 5G.

Tajwańskie firmy fablesowe Novatek i Realtek radziły sobie znakomicie dzięki układom dla tanich smartfonów, które kupowały firmy chińskie, driverom dla wyświetlaczy AMOLED i innym produktom konsumenckim.

W kolejnych miesiącach perspektywy rozwojowe dla wymienionych będą w największym stopniu zależeć od tego, czy ich strategie sprzedaży będą w stanie rozłożyć ryzyko rynkowe wynikające z sporu handlowego między USA a Chinami.

Zobacz również