Procesy 5 i 7 nm głównym motorem wzrostu TSMC

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) odnotuje kolejny rok rekordowej sprzedaży, jednak niewielkie jest prawdopodobieństwo, że tegoroczne zyski netto osiągną szczytowy poziom z 2018 roku. Powodem tego są rozczarowujące wyniki z pierwszej połowy bieżącego roku. Według TSMC, w 2020 roku powróci wzrost rocznych zysków w związku z wdrożeniem technologii 5G i zapotrzebowaniem na układy scalone w litografii 5 i 7 nm.

Procesy 5 i 7 nm głównym motorem wzrostu TSMC

Na spotkaniu inwestorów TSMC, które odbyło się 17 października, wiceprezes i dyrektor finansowy Wendell Huang zadeklarował, że firma zamierza w ciągu najbliższych lat utrzymać swój wzrost w zakresie 5-10%, a także marżę brutto na poziomie bliskim 50% i 39% marży operacyjnej oraz ponad 20% zwrotu z kapitału własnego (ROE).

Tajwański producent półprzewodników podniósł w roku bieżącym nakłady inwestycyjne o 4 mld dolarów. Na zwiększenie mocy produkcyjnych w procesie technologicznym 5 nm z puli tej przeznaczone będzie 2,5 mld dolarów, a na proces 7 nm - 1,5 mld dolarów. Wendell Huang twierdzi, że przyszłoroczne inwestycje w zdolności produkcyjne zostaną utrzymane na poziomie podobnym do tegorocznych.

źródło: DigiTimes