TSMC i ARM zademonstrowali system chipletów

Przedsiębiorstwo ARM razem z TSMC ogłosiło pierwszy działający 7 nm system chipletów, oparty na wielu rdzeniach bazujących na architekturze arm, i wykorzystujący zaawansowane rozwiązania pakowania struktur półprzewodnikowych typu chip-on-wafer-on-substrat (CoWoS), opracowane przez TSMC.

Posłuchaj
00:00

Firmy wskazują, że system chipletów typu roof-of-concept z powodzeniem demonstruje kluczowe technologie konstruowania układów HPC system-on-chip (SoC) z rdzeniami arm wykonanymi w procesie FinFET 7 nm, taktowanymi zegarem o częstotliwości 4 GHz. To rozwiązanie demonstruje również projektantom układów SoC dwukierunkową magistralę w formie siatki działającą z tą samą częstotliwością oraz metodologię projektowania chipletów połączonych niskonapięciowym interkonektem o transferze sięgającym 8 Gb/s na pin.

W porównaniu z tradycyjnym podejściem do układów SoC, które polegało na łączeniu każdego elementu w jedną matrycę, konstrukcja chipletów jest zoptymalizowana pod kątem nowoczesnych procesów HPC, które dzielą większe układy wielordzeniowe na mniejsze chipsety. To rozwiązanie umożliwia podział funkcji na mniejsze oddzielne matryce, które zapewnią elastyczność przy wytwarzaniu każdego chipletu w różnych procesach technologicznych. W celu zapewnienia wysokiej wydajności chiplety muszą komunikować się ze sobą za pośrednictwem gęsto upakowanych połączeń o dużej przepustowości.

Opracowany system chipletów składa się z podwójnego układu CoWoS w litografii 7 nm, a każda jednostka zawiera cztery procesory Arm Cortex-A72 i magistralę siatkową. Połączenia między chipletami typu die-to-die charakteryzują się skalowalną wydajnością energetyczną o wartości 0,56 pJ/bit, gęstością pasma wynoszącą 1,6 TB/s na mm² i niskonapięciowym interfejsem LIPINCON pracującym na poziomie 0,3 V.

Źródło: DigiTimes

Powiązane treści
Chiplet - nowy sposób na stare problemy
Procesy 5 i 7 nm głównym motorem wzrostu TSMC
GlobalFoundries rozpoczyna spór patentowy z TSMC
We Włoszech powstanie fabryka chipów - koszt wyniesie 3,5 mld dolarów
EMIB i Foveros - nowe technologie pakowania
TSMC chce przyspieszyć budowę fabryki stosującej proces 3 nm
TSMC zatrudni 3 tys. nowych pracowników
Arm nieodpłatnie udostępnia start-upom swoje zasoby
TSMC rozważa budowę w USA fabryki zaawansowanych chipów
TSMC i GlobalFoundries zawarli porozumienie ws. patentów
Apple zatrudnia projektanta procesorów ARM
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Mikrokontrolery i IoT
Gospodarka
Nowa platforma Payara Qube upraszcza wdrażanie aplikacji Java w chmurze
Gospodarka
Najmniejszy na świecie komputer z Intel Core 13. generacji – AAEON de next-RAP8 wkracza na rynek embedded
Technika
Dotykowe czujniki indukcyjne - nowy wymiar interfejsu HMI

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów