GlobalFoundries rozpoczyna spór patentowy z TSMC

| Gospodarka Produkcja elektroniki

GlobalFoundries (GF) ogłosił 26 sierpnia, że w USA i Niemczech złożył wiele pozwów w związku z naruszaniem przez Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) 16 patentów dotyczących technologii produkcji półprzewodników. Pozwy zostały wniesione do amerykańskiej Komisji Handlu Międzynarodowego (International Trade Commission - ITC), federalnych sądów okręgowych Stanów Zjednoczonych w okręgach Delaware i zachodniej części Teksasu oraz sądów okręgowych w Düsseldorfie i Mannheim, w Niemczech. W odpowiedzi na pozwy TSMC wskazało, że wszystkie technologie firmy są opracowywane wewnętrznie i nie naruszają patentów.

GlobalFoundries rozpoczyna spór patentowy z TSMC

Składając pozwy, GF poszukuje regulacji, które zapobiegną importowi do USA i Niemiec półprzewodników wyprodukowanych przez TSMC przy użyciu technologii, które naruszają patenty firmy. Ta sprawa wymaga od GF wskazania niektórych klientów z branży elektronicznej, którzy w większości są faktycznymi importerami produktów pochodzących od TSMC. Szkody powstałe w wyniku bezprawnego wykorzystywania technologii przez TSMC spółka GF szacuje w dziesiątkach miliardów dolarów.

Gregg Bartlett, starszy wiceprezes ds. inżynierii i technologii w Globalfoundries, powiedział, że firma w ostatniej dekadzie zainwestowała ponad 15 mld dolarów w amerykański przemysł półprzewodników i powyżej 6 mld dolarów w największą fabrykę w Europie. Tymi działaniami GlobalFoundries przełamał panujący trend przenoszenia produkcji półprzewodników do Azji. Gregg Bartlett dodał, że podjęte działania mają kluczowe znaczenie dla powstrzymania bezprawnego wykorzystania przez Taiwan Semiconductor istotnych zasobów firmy, a także dla ochrony amerykańskiej i europejskiej bazy produkcyjnej.

W sierpniu ubiegłego roku GF ogłosił decyzję o rezygnacji z rozwoju procesu technologicznego 7 nm, a w kwietniu bieżącego roku przedstawił plany sprzedaży fabryki 300-milimetrowych płytek krzemowych firmie ON Semiconductor za 430 mln dolarów. Na początku 2019 roku GF zawarło umowę z Vanguard International Semiconductor (VIS), w ramach której VIS przejmie zakład produkcyjny Fab 3E GF w Singapurze za kwotę 236 mln dolarów.

źródło: DigiTimes