TSMC rozważa budowę w USA fabryki zaawansowanych chipów

| Gospodarka Aktualności

Według informacji Nikkei, TSMC poważnie rozważa budowę w USA fabryki mogącej wytwarzać chipy w procesie 2 nm. W związku z tym firma stoi przed decyzją o strategicznym znaczeniu - czy skupić się na amerykańskim, czy chińskim rynku. Rząd Stanów Zjednoczonych wywiera presję na tajwańskiego producenta, by ten zdecydował się na zlokalizowanie swojego zakładu na terenie USA.

TSMC rozważa budowę w USA fabryki zaawansowanych chipów

Obawy ze strony Stanów Zjednoczonych są związane z tym, że Chiny mogłyby uzyskać dostęp do projektów chipów o wysokim stopniu bezpieczeństwa realizowanych w fabryce funkcjonującej na Tajwanie, co miałoby też strategiczne znaczenie dla Huaweia. Obecnie 60% przychodów TSMC pochodzi z USA, a 20% z Chin. Mark Liu, CEO TSMC powiedział, że możliwość budowy fabryki w Stanach Zjednoczonych cały czas jest rozważana.

Firma TSMC postanowiła zbudować fabrykę dla 3-nanometrowego procesu w Tainan. Prace mają się rozpocząć w roku bieżącym, a produkcja ruszyć ma w roku 2022.

Tajwański producent 24 lata temu rozpoczął budowę amerykańskiego obiektu fab 8 w Camas, w stanie Waszyngton. Altera - obecnie należąca do Intela - przejęła 23% udziałów w firmie Wafertech, która była właścicielem tego zakładu, ale w 2000 roku sprzedała swój udział TSMC za 350 milionów dolarów.

źródło: Electronics Weekly

Zobacz również