W kwietniu TSMC rozpocznie produkcję w litografii 5 nm

| Gospodarka Produkcja elektroniki

W przyszłym miesiącu TSMC rozpocznie produkcję półprzewodników w 5-nanometrowym procesie technologicznym. Firma ogłosiła, że linia produkcyjna jest już w pełni przygotowana. Litografia 5 nm oferowana przez TSMC charakteryzuje się gęstością tranzystorów na poziomie 160 Mtr/mm² (mega-transistor per squared millimeter). To mniej w porównaniu z 7-nanometrowym procesem Intela, w którym wskaźnik ten wynosi około 200 Mtr/mm².

W kwietniu TSMC rozpocznie produkcję w litografii 5 nm

Według źródeł, Intel pod względem wdrożenia procesu 5-nanometrowego jest - w porównaniu do TSMC - opóźniony o rok. Jednak płytki krzemowe kalifornijskiej firmy w litografii 7 nm charakteryzują się nawet o połowę większą gęstością w porównaniu do obecnego procesu TSMC. Pod względem stosunku stopnia upakowania struktur półprzewodnikowych do danej litografii, prawdopodobnie Intel dorównuje poziomowi technologicznemu tajwańskiego giganta.

Innym wskaźnikiem konkurencyjności w tym segmencie może być przejście z technologii FinFET na GAA. Samsung w tej kategorii zajmie miejsce lidera, wdrażając nowe rozwiązanie w przyszłym roku. Zdaniem źródeł, Intel w 2023 roku ma rozpocząć produkcję chipów w litografii 5 nm, a TSMC rok później ma już przejść na 3 nm.

źródło: Electronics Weekly