TSMC i UTokyo ogłaszają współpracę w dziedzinie półprzewodników

Uniwersytet Tokijski (UTokyo) i TSMC ogłosili partnerstwo na rzecz współpracy organizacyjnej w zakresie najnowocześniejszych technologii półprzewodnikowych. W ramach porozumienia TSMC będzie świadczyć usługi prototypowania płytek półprzewodnikowych CyberShuttle dla Systems Design Lab (d.lab) wchodzącego w skład jednostki inżynierskiej uniwersytetu - Graduate School of Engineering. Laboratorium d.lab otrzyma również otwartą platformę TSMC - Open Innovation Platform Virtual Design Environment (VDE), która wspomoże proces projektowania chipów.

Posłuchaj
00:00

Badacze z Utokyo i personal R&D firmy TSMC tworzą także platformę do bezpośredniej współpracy nad nowymi technologiami, które mają być zastosowane w przyszłych komputerach. UTokyo d.lab został uruchomiony w październiku 2019 roku i jest organizacją badawczą, w ramach której przemysł oraz środowisko akademickie współpracują przy projektowaniu specjalistycznych układów scalonych.

Podczas, gdy d.lab służy jako ośrodek badawczy, sojusz UTokyo-TSMC będzie stanowić niejako wrota służące do przekształcenia różnorodnych projektów opracowywanych przez laboratorium w działające układy. Konstruktorom z d.lab platforma VDE zapewnia bezpieczne i elastyczne środowisko rozwojowe oparte na chmurze wspieranej przez kompleksową infrastrukturę TSMC. Dla porównania - platforma CyberShuttle znacznie ogranicza możliwości uzyskiwania prototypowych chipów przy użyciu nawet najbardziej zaawansowanych procesów technologicznych.

W celu przekroczenia granic skalowania struktur układów scalonych UTokyo i TSMC zapowiedziały, że planują współpracę w zakresie intensywnych badań w dziedzinach m.in. materiałów, fizyki i chemii. Makoto Gonokami, prezes UTokyo twierdzi, że obecne porozumienie połączy uniwersytet z wysoce zaawansowanymi fabrykami na świecie, przyczyniając się do realizacji japońskiej narodowej strategii Society 5.0.

- Istnieje wiele ścieżek prowadzących do udoskonalania technologii półprzewodników dla przemysłu, a TSMC aktywnie współpracuje z czołowymi instytucjami akademickimi na świecie. Cieszymy się, że teraz Uniwersytet Tokijski jest jednym z naszych partnerów - powiedział Mark Liu, prezes TSMC.

Źródło: DigiTimes

Powiązane treści
TSMC i GlobalFoundries zawarli porozumienie ws. patentów
TSMC rozważa budowę w USA fabryki zaawansowanych chipów
Rynek półprzewodników nie wyjdzie ze strefy spadków
TSMC chce przyspieszyć budowę fabryki stosującej proces 3 nm
Europejska dystrybucja półprzewodników na plusie tylko w Europie Wschodniej
Procesy 5 i 7 nm głównym motorem wzrostu TSMC
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Weller Tools świętuje 80 lat innowacji
Produkcja elektroniki
SK hynix dołącza do Samsunga jako największy producent pamięci na świecie
Produkcja elektroniki
Microchip zawiera umowę partnerską z Delta Electronics w sprawie rozwiązań z węglika krzemu
Produkcja elektroniki
TSMC przebija prognozy i osiąga rekordowy kwartalny zysk w wysokości 13,5 mld dolarów
Projektowanie i badania
Cyborgi z czułkami – owady sterowane mikrochipem nową nadzieją dla ratownictwa
Aktualności
Power Integrations mianuje Jennifer Lloyd na stanowisko CEO
Zobacz więcej z tagiem: Projektowanie i badania
Gospodarka
Cyborgi z czułkami – owady sterowane mikrochipem nową nadzieją dla ratownictwa
Opinie
Czy oprogramowanie narzędziowe nie ma wartości?
Gospodarka
TAITRA uruchamia konkurs "Go Healthy with Taiwan"
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów