Rynek półprzewodników nie wyjdzie ze strefy spadków

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według IHS Markit, z obniżeniem przychodów o 14,7% w trzecim kwartale, globalny rynek półprzewodników wydaje się być skazany na dwucyfrowy spadek roczny, pomimo pewnych oznak wzrostu w kluczowym segmencie pamięci. W trzecim kwartale 2019 r. globalne przychody wyniosły 111,3 mld dolarów, w porównaniu do 130,5 mld dolarów w tym samym okresie roku 2018. To efekt liczonych rok do roku spadków o 15,3% w drugim kwartale i o 12,4% w pierwszym. Dysponując danymi za trzy kwartały, IHS wskazuje, że w ciągu całego roku przychody z półprzewodników spadną o 12,4%.

Rynek półprzewodników nie wyjdzie ze strefy spadków

Łącznie przychody z półprzewodników w pierwszych trzech kwartałach 2019 r. spadły o 14,2% w porównaniu z pierwszymi trzema kwartałami 2018 - kwotowo spadek wyniósł 52 mld dolarów. Było to spowodowane osłabieniem na rynku pamięci, w obszarze, który może teraz wykazywać oznaki ożywienia.

- Układy pamięci osłabiały rynek półprzewodników przez cały rok 2019. Wzrost przychodów z pamięci został osłabiony przez znaczne nadwyżki zapasów, a także przez słaby popyt ze strony firm zajmujących się chmurami i serwerami przemysłowymi. Mimo, że w trzecim kwartale przychody z pamięci w ujęciu rocznym spadły, wzrosły one w porównaniu z kwartałem drugim, wskazując, że warunki w segmencie pamięci ulegają poprawie - powiedział Ron Ellwanger, analityk IHS.

Według IHS, przychody z pamięci w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 r. spadły o 34,4%, w porównaniu ze spadkiem o 6,6% w przypadku układów analogowych, czyli drugiej kategorii półprzewodników o największym spadku przychodów.

Pomimo niedawnego pozytywnego rozwoju branży pamięci, problemy rynku półprzewodników w czwartym kwartale nie miną. Według IHS, globalne przychody spadną w ciągu ostatnich trzech miesięcy roku o 7%, w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłego.

źródło: DigiTimes