Waszyngton rozmawia z producentami chipów na temat budowy amerykańskich fabryk

| Gospodarka Aktualności

Jak poinformowali w niedzielę przedstawiciele dwóch producentów, administracja Donalda Trumpa prowadzi rozmowy z firmami produkującymi półprzewodniki na temat budowy fabryk układów w Stanach Zjednoczonych. Intel rozmawia z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych w sprawie ulepszenia krajowych źródeł mikroelektroniki i pokrewnych technologii. Z kolei Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) ustala z Departamentem Handlu USA możliwość budowy amerykańskiej fabryki, jednak ostatecznej decyji nie podjęto.

Waszyngton rozmawia z producentami chipów na temat budowy amerykańskich fabryk

- Aktywnie oceniamy wszystkie odpowiednie lokalizacje, w tym USA, ale nie ma jeszcze konkretnego planu - powiedziała w oświadczeniu rzeczniczka TSMC Nina Kao.

Pod koniec marca CEO Intela, Bob Swan, napisał list do Departamentu Obrony, w którym wyraził gotowość firmy do budowy zakładu we współpracy z Pentagonem. - To ważniejsze niż kiedykolwiek, biorąc pod uwagę niepewność wynikającą z obecnego otoczenia geopolitycznego. Obecnie uważamy, że w najlepszym interesie Stanów Zjednoczonych i Intela leży zbadanie, w jaki sposób firma może obsługiwać komercyjne amerykańskie fabryki foundry w celu dostarczania szerokiej gamy mikroelektroniki - napisał Bob Swan w liście z 30 marca, który agencja Reuters odczytała w niedzielę.

Rozmowy administracji Trumpa z producentami chipów zostały wcześniej ujawnione przez Wall Street Journal, a raport dodaje, że TSMC rozmawia również z Apple Inc, jednym z jej największych klientów, na temat budowy fabryki chipów w Stanach Zjednoczonych. Firma TSMC odmówiła jednak skomentowania rozmów z producentem iPhone'ów.

Dziennik poinformował również, że amerykańscy urzędnicy chcą pomóc Samsungowi, który ma fabrykę chipów w Austin w Teksasie, w rozszerzeniu produkcji kontraktowej w Stanach Zjednoczonych. Rzeczniczka Samsunga odmówiła komentarza w sprawie tej informacji. Doniesień nie chce komentować również Departament Handlu USA, ani Apple.

źródło: Reuters

Zobacz również