W pierwszym kwartale zmaleją dostawy monitorów LCD z Chin

| Gospodarka Optoelektronika

Szacuje się, że dostawy monitorów LCD z Chin w pierwszym kwartale 2020 roku ulegną zmniejszeniu, ponieważ niektórzy producenci OEM przenieśli część swoich mocy produkcyjnych poza Państwo Środka. Na dostawy wpłynęły również niedobory siły roboczej i zakłócenia łańcucha dostaw spowodowane wybuchem epidemii koronawirusa. Według danych przygotowanych przez chińską firmę analityczną AVC Revo, w roku 2019 dostawy monitorów LCD z Chin wyniosły 83,34 mln sztuk, co oznacza spadek o 2% w porównaniu z rokiem poprzednim.

W pierwszym kwartale zmaleją dostawy monitorów LCD z Chin

Jak podają źródła, w 2019 roku trzech największych producentów monitorów - TPV Technology, Qisda i Foxconn Electronics - odpowiadało za prawie 60% chińskiego eksportu tego typu urządzeń, jednak drugorzędni dostawcy, tacy jak Chongqing HKC, TCL i Amtran Technology, już przygotowali swoje linie produkcyjne, co może w 2020 roku wpłynąć na zmiany w rankingu dostawców.

Na liście producentów drugorzędnych w 2019 roku TPV Technology zajął pierwsze miejsce, dostarczając na rynek 23,9 mln sztuk, co oznacza spadek o 5% w porównaniu do roku 2018. Spadek ten wynika ze zmniejszenia się liczby przesyłek do Ameryki Północnej, w związku z kompensowaniem dostaw produktów marek własnych, takich jak Philips i AOC. Natomiast jego dostawy monitorów marki HP do Japonii wzrosły o 25% rok do roku.

Drugie miejsce w rankingu zajęła Qisda, która odnotowała 7% spadek, dostarczając 18,05 mln sztuk. Na spadek ten wpłynęło skurczenie się ilości wysyłek na rynki Europy Zachodniej i Ameryki Łacińskiej. W czwartym kwartale 2019 roku dostawy dla głównych klientów z Ameryki Północnej, jak Dell i HP, również znacznie zmalały.

Z danych wynika, że Foxconn dostarczył na rynek 7,11 mln sztuk, co oznacza spadek o 1%. Jednak dostawy Foxconna do regionów Azji Południowo-Wschodniej wzrosły o 12%. Firmie HKC w ubiegłym roku udało się zwiększyć liczbę przesyłek o 9%, osiągając 840 tys. sztuk. Wśród głównych klientów tego producenta znalazł się Samsung Electronics. Firma promuje również monitory własnej marki, czyli HKC.

źródło: DigiTimes

Zobacz również