Rynek ogniw słonecznych - nowe pomysły technologiczne

W obliczu trwającego obecnie kryzysu firmy produkujące sprzęt do technologii półprzewodników borykają się z wieloma kłopotami. Aby utrzymać się na rynku, wdrażają programy restrukturyzacyjne lub zmieniając obszar aktywności, zaskakują nowymi pomysłami.

Posłuchaj
00:00

Szansą na poprawę sytuacji ma być rynek ogniw słonecznych, na wzrost którego wszyscy liczą w 2009 roku, a chcąc przyczynić się do poprawy sytuacji w tym sektorze, podejmują więcej inwestycji w tym zakresie.

Tabela. Ranking dostawców sprzętu technologicznego do fotowoltaiki. Źródło: VLSI Research

Sztandarowym przykładem takiego działania jest projekt Sunfab realizowany przez największego światowego producenta urządzeń technologicznych Applied Materials, który wraz z wcześniejszymi inwestycjami wyniósł firmę na pierwszą pozycję w rankingu dostawców technologii w 2008 roku według VLSI Research. Mimo że na szczycie znalazł się amerykański dostawca, na liście dominują spółki europejskie. Kolejne miejsca zajęły dwie firmy niemieckie: Roth & Rau i Centrotherm oraz szwajcarski Oerlikon. Dostawcy z Niemiec znajdują się też na następnych pozycjach, z wyjątkiem miejsca piątego zajmowanego przez korporację Ulvac z Japonii.

SunFab

Fot. 2. W skład linii technologicznej SunFab wchodzą siedmiokomorowe systemy PECVD wykorzystywane do osadzania warstwy półprzewodnika absorbującej światło na szklanym podłożu (źródło: Applied Materials)

Projekt SunFab firmy Applied Materials to zintegrowana linia produkcyjna cienkowarstwowych modułów ogniw słonecznych z wykorzystaniem paneli szklanych o powierzchni 5,7m2. Panele o rozmiarze 2,2×2,6m produkowane w obrębie SunFab według deklaracji producenta powierzchnią czterokrotnie przewyższają moduły dotychczas dostępne na rynku. Linia technologiczna SunFab może być zainstalowana w dowolnym miejscu na świecie, a moduły fotowoltaiczne produkowane w ramach SunFab spełniają wymagania standardu IEC 61646 i IEC 61730.

Fot. 1. Linia technologiczna SunFab (źródło: Applied Materials)

Linia została zaprojektowana, by w ciągu roku wyprodukować moduły o wydajności 75MW. Można ją skonfigurować w technologii jedno- lub wielozłączowych modułów. Jednym z klientów, którzy skorzystali z usług Applied w zakresie instalacji SunFab, jest Moser Bear z Indii. W styczniu firma ta ogłosiła rozpoczęcie produkcji cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych w fabryce w Greater Noida. Rozruch linii był ważnym wydarzeniem dla Moser Bear oraz dla dostawcy SunFab, dla którego klient z Indii była pierwszym odbiorcą w zakresie tego produktu. Linia SunFab w Moser Bear, o wydajności 40MW, jest największą w Indiach. 

Produkowane są w niej jednozłączowe moduły fotowoltaiczne w rozmiarze 2,2×2,6m. W dalszej kolejności sprzęt kupiła hiszpańska firma T-Solar Global, która na początku roku ogłosiła rozpoczęcie masowej produkcji modułów fotowoltaicznych. Analitycy z VLSI Research podkreślają, że rośnie popyt na tzw. rozwiązania „pod klucz” w zakresie linii technologicznych do produkcji paneli cienkowarstwowych. O zainteresowaniu firm z branży paneli słonecznych takimi rozwiązaniami świadczyły zamówienia odnotowane np. przez Applied, Oerlikon i Ulvac.

Monika Jaworowska

Powiązane treści
Krajowi dostawcy urządzeń technologicznych do produkcji elektroniki
Warren Buffett zainwestował w elektrownię słoneczną
Czarne chmury nad energetyką słoneczną
Rynek półprzewodników do instalacji słonecznych i wiatrowych jest warty 1,4 mld dol.
Rekordowe wydatki na produkcję fotoogniw
DARPA stawia na rozwój baterii słonecznych
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Accordance prezentuje ultraszybkie rozwiązanie RAID dla dysków PCIe 4.0 NVMe M.2 – dedykowane AI i edge computing
Projektowanie i badania
DigiKey sponsoruje KiCad
Aktualności
Nowość na platformie Wamtechnik B2B – ogniwa litowe i baterie alkaliczne już dostępne!
Mikrokontrolery i IoT
MPLAB PICkit Basic – budżetowy debuger od Microchip z możliwościami klasy premium
Mikrokontrolery i IoT
Infineon i RT-Labs zintegrowali sześć kluczowych protokołów komunikacji przemysłowej z mikrokontrolerami XMC7000
Komunikacja
Leuze wprowadza nowe skanery laserowe LiDAR do precyzyjnego pomiaru konturów
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Targi krajowe
Warsaw Industry Week 2025 - 9. edycja
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów