Rynek ogniw słonecznych - nowe pomysły technologiczne
| Gospodarka ArtykułyW obliczu trwającego obecnie kryzysu firmy produkujące sprzęt do technologii półprzewodników borykają się z wieloma kłopotami. Aby utrzymać się na rynku, wdrażają programy restrukturyzacyjne lub zmieniając obszar aktywności, zaskakują nowymi pomysłami.
Szansą na poprawę sytuacji ma być rynek ogniw słonecznych, na wzrost którego wszyscy liczą w 2009 roku, a chcąc przyczynić się do poprawy sytuacji w tym sektorze, podejmują więcej inwestycji w tym zakresie.
Sztandarowym przykładem takiego działania jest projekt Sunfab realizowany przez największego światowego producenta urządzeń technologicznych Applied Materials, który wraz z wcześniejszymi inwestycjami wyniósł firmę na pierwszą pozycję w rankingu dostawców technologii w 2008 roku według VLSI Research. Mimo że na szczycie znalazł się amerykański dostawca, na liście dominują spółki europejskie. Kolejne miejsca zajęły dwie firmy niemieckie: Roth & Rau i Centrotherm oraz szwajcarski Oerlikon. Dostawcy z Niemiec znajdują się też na następnych pozycjach, z wyjątkiem miejsca piątego zajmowanego przez korporację Ulvac z Japonii.
SunFab
Projekt SunFab firmy Applied Materials to zintegrowana linia produkcyjna cienkowarstwowych modułów ogniw słonecznych z wykorzystaniem paneli szklanych o powierzchni 5,7m2. Panele o rozmiarze 2,2×2,6m produkowane w obrębie SunFab według deklaracji producenta powierzchnią czterokrotnie przewyższają moduły dotychczas dostępne na rynku. Linia technologiczna SunFab może być zainstalowana w dowolnym miejscu na świecie, a moduły fotowoltaiczne produkowane w ramach SunFab spełniają wymagania standardu IEC 61646 i IEC 61730.
Linia została zaprojektowana, by w ciągu roku wyprodukować moduły o wydajności 75MW. Można ją skonfigurować w technologii jedno- lub wielozłączowych modułów. Jednym z klientów, którzy skorzystali z usług Applied w zakresie instalacji SunFab, jest Moser Bear z Indii. W styczniu firma ta ogłosiła rozpoczęcie produkcji cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych w fabryce w Greater Noida. Rozruch linii był ważnym wydarzeniem dla Moser Bear oraz dla dostawcy SunFab, dla którego klient z Indii była pierwszym odbiorcą w zakresie tego produktu. Linia SunFab w Moser Bear, o wydajności 40MW, jest największą w Indiach.
Produkowane są w niej jednozłączowe moduły fotowoltaiczne w rozmiarze 2,2×2,6m. W dalszej kolejności sprzęt kupiła hiszpańska firma T-Solar Global, która na początku roku ogłosiła rozpoczęcie masowej produkcji modułów fotowoltaicznych. Analitycy z VLSI Research podkreślają, że rośnie popyt na tzw. rozwiązania „pod klucz” w zakresie linii technologicznych do produkcji paneli cienkowarstwowych. O zainteresowaniu firm z branży paneli słonecznych takimi rozwiązaniami świadczyły zamówienia odnotowane np. przez Applied, Oerlikon i Ulvac.
Monika Jaworowska