SMIC tworzy spółkę JV produkującą chipy w litografii 28 nm i mniejszej

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Chińska firma Semiconductor Manufacturing International (SMIC) zawarła umowę z Pekińskim Komitetem Zarządzania Obszarem Rozwoju Gospodarczo-Technologicznego (BDAC), której celem jest utworzenie fabryki JV, koncentrującej się na produkcji chipów budowanych przy użyciu technologii procesowych 28 nm i nowocześniejszych. W pierwszej fazie zakład ma produkować 100 tys. 12-calowych płytek miesięcznie, zdolności produkcyjne w drugiej fazie będą ustalane w oparciu o zapotrzebowanie rynku.

SMIC tworzy spółkę JV produkującą chipy w litografii 28 nm i mniejszej

Spółka JV zostanie utworzona z kapitałem początkowym w wysokości 5 mld USD, z czego 51% wyłoży SMIC. Fabryka będzie prowadzona przez SMIC, ale będzie własnością SMIC i inwestorów zewnętrznych, którzy zostaną określeni przez BDAC, zgodnie z dokumentacją.

Jak ujawnił SMIC w zgłoszeniu do Shanghai Stock Exchange, oczekuje się, że w swoją pierwszą fazę powstawania fabryka JV przyciągnie łącznie 7,6 mld USD inwestycji.

SMIC to największa firma typu pure-play z siedzibą w Chinach, która ostatnio wdrożyła swój najbardziej zaawansowany 14-nanometrowy proces FinFET do produkcji masowej. Sprzedaż generowana przez technologię procesową 14 nm stanowiła 1,3% łącznych przychodów SMIC z płytek w pierwszym kwartale 2020 r., w porównaniu z 1% w poprzednim kwartale.

źródło: DigiTimes

Zobacz również