Intel wyda 1 miliard dolarów na zwiększenie produkcji chipów 14 nm

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Pełniący funkcje CFO i tymczasowyego CEO Intela Bob Swan ogłosił, że chipowy gigant jeszcze w 2018 r. zainwestuje dodatkowy miliard dolarów w rozbudowę swoich 14-nanometrowych zakładów produkcyjnych, by zwiększyć nadal ograniczoną podaż. Jednak źródła funkcjonujące w łańcuchu dostaw chipów w dalszym ciągu są przekonane, że niedobory mikroprocesorów Intela nie zostaną całkowicie zlikwidowane przed końcem bieżącego roku.

Intel wyda 1 miliard dolarów na zwiększenie produkcji chipów 14 nm

- Zainwestujemy miliard dolarów w nasze 14-nanometrowe zakłady produkcyjne w stanach Oregon i Arizona, a także w Irlandii i Izraelu. Wraz z osiągnięciem innych korzyści zwiększy to naszą podaż, by zaspokoić rosnące zapotrzebowanie. Robimy postępy w zakresie technologii 10 nm i nadal oczekujemy, że w roku 2019 możliwa będzie w tym procesie produkcja masowa - mówił Bob Swan.

Zaopatrzeniowe źródła zwracają uwagę, że dostawcy komputerów będą w stanie minimalizować wpływ niedoborów procesorów Intela, ponieważ popyt na komputery osobiste w drugiej połowie 2018 roku nie rośnie tak mocno, jak oczekiwano. Wielu dostawców wciąż ma zapasy komputerów starszej generacji. Ponadto zwrócili się oni do AMD, by firma ta mogła zapewnić im swoje nowe produkty klasy średniej i podstawowej.

Chociaż Intel twierdzi, że braki są wynikiem znacznego wzrostu zapotrzebowania na CPU, źródła wskazują, że najważniejszym czynnikiem jest opóźnione przejście Intela z technologii 14 do 10 nm. Chipy 10-nanometrowe Intela prawdopodobnie nie wejdą do masowej produkcji aż do czwartego kwartału 2019 r., a trwająca wojna handlowa między USA a Chinami może wywierać silny nacisk na globalne rynki komputerów i serwerów. Według źródeł, Intel spodziewa się, że w 2019 r. będzie musiał stawić czoła jeszcze większym wyzwaniom.

źródło: DigiTimes