Intel wesprze się outsourcingiem przy produkcji swoich chipów 14 nm

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według źródeł branżowych, wewnętrzny potencjał produkcyjny Intela w zakresie chipów 14 nm jest napięty do granic możliwości i z tego powodu potentat zamierza zlecić część swojej produkcji takich układów firmie Taiwan Semiconductor Manufacturing Company. Intel zamierza nadać priorytet swoim wysokomarżowym produktom, głównie procesorom i chipsetom wykonywanym w technologii 14 nm, i w tym celu planuje zlecić na zewnątrz produkcję procesorów entry-level H310 i kilku innych z serii 300.

Intel wesprze się outsourcingiem przy produkcji swoich chipów 14 nm

Doniesienia mówią, że Intel obserwuje, iż całkowita podaż chipów 14-nanometrowych jest niższa niż popyt nawet o 50%. Zatem outsourcing stał się dla Intela jedynym właściwym wyborem, ponieważ firma prawdopodobnie nie będzie zwiększać zdolności produkcyjnej w technologii 14 nm. A TSMC już jest kontraktowym producentem Intela w zakresie mikroukładów SoC serii SoFIA oraz produktów FPGA, a także produkuje chipy komunikacyjne Intela instalowane w iPhone'ach.

Obserwatorzy rynku uważają, że ponadstandardowe obciążenie linii produkcyjnych układów 14 nm wynika z opóźnienia w rozwoju chipów 10 nm. Intel początkowo planował wprowadzić masową produkcję swoich 10-nanometrowych procesorów Cannon Lake w roku 2016, ale cały czas przesuwa harmonogram. Najnowsze plany przewidują, że ​10-nanometrowe chipy firmy nie będą gotowe do produkcji komercyjnej aż do czwartego kwartału 2019 roku.

Komentatorzy branżowi twierdzą, że technologia 14-nanometrowa stała się najdłużej wykorzystywanym procesem produkcyjnym w historii chipowych gigantów.

Intel nie komentuje doniesień o możliwym outsourcingu w przypadku chipów 14 nm.

źródło: DigiTimes

Zobacz również