Sztuczna skóra odczuwa ból

Naukowcy opracowali sztuczną skórę, która dzięki znajdującym się w niej sensorom reaguje na ból tak, jak skóra prawdziwa. Otwiera to drogę do lepszej protetyki, bardziej inteligentnej robotyki i nieinwazyjnych alternatyw dla przeszczepów skóry.

Posłuchaj
00:00

Stanowiące sztuczną skórę elektroniczne urządzenie naśladuje niemal natychmiastową odpowiedź zwrotną organizmu i może reagować na bolesne odczucia z taką samą prędkością, z jaką sygnały nerwowe docierają do mózgu. Oprócz prototypu wykrywającego ból, zespół badawczy opracował również urządzenia wykonane z rozciągliwej elektroniki, które wykrywają zmiany temperatury i ciśnienia oraz odpowiednio na nie reagują. Zaprojektowano trzy funkcjonalne prototypy, aby w formie elektronicznej odwzorować kluczowe zdolności czuciowe skóry.

Wraz z dalszym rozwojem, rozciągliwa sztuczna skóra może stać się w przyszłości opcją dla nieinwazyjnych przeszczepów skóry, gdzie tradycyjne podejście nie jest opłacalne lub nie działa.

Badania opublikowane w Advanced Intelligent Systems i zgłoszone jako tymczasowy patent, łączą trzy technologie opracowane wcześniej i opatentowane przez zespół:

  • elektronikę rozciągliwą - połączenie materiałów tlenkowych z biokompatybilnym silikonem w celu dostarczenia przezroczystej, niezniszczalnej i nadającej się do noszenia elektroniki o grubości naklejki;
  • powłoki reagujące na temperaturę - samomodyfikujące się powłoki, 1000 razy cieńsze niż ludzki włos, tworzone na bazie materiału, który zmienia się pod wpływem ciepła;
  • naśladującą mózg pamięć - elektroniczne komórki pamięci, które naśladują sposób, w jaki mózg wykorzystuje pamięć długotrwałą do przywoływania i zachowywania wcześniejszych informacji.

Prototyp czujnika ciśnienia łączy rozciągliwą elektronikę i komórki pamięci długoterminowej, czujnik ciepła łączy pamięć i powłoki reagujące na temperaturę, a czujnik bólu integruje wszystkie powyższe technologie.

Źródło: Electronics Weekly

Powiązane treści
Elon Musk zapowiada połączenie ludzkiego mózgu z komputerem
Wyścig po sztuczną inteligencję obejmuje też branżę półprzewodników
IBM dokonuje przełomu w budowie procesorów symulujących mózg
Naukowcy z Tajwanu opracowują elastyczne akumulatory
Opracowano elastyczną baterię dla elektroniki noszonej
Czym właściwie jest sztuczna inteligencja?
Opracowano niepalny, elastyczny akumulator litowo-jonowy
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Renex rozwija szkolenia IPC w Europie Środkowo-Wschodniej
Aktualności
Ograniczenia eksportu pierwiastków ziem rzadkich będą problemem
Aktualności
Ensign InfoSecurity nagrodzona za Aletheia – AI do wykrywania deepfake’ów w czasie rzeczywistym
Produkcja elektroniki
Branża motoryzacyjna obiera kurs na RISC-V
Aktualności
Polscy konsumenci gromadzą nieużywaną elektronikę wartą 112 mld zł
Mikrokontrolery i IoT
Coraz więcej możliwości komunikacji satelitarnej w IoT
Zobacz więcej z tagiem: Projektowanie i badania
Technika
Rozkład prądu powrotnego na płytce drukowanej w linii mikropaskowej
Prezentacje firmowe
MacBook Pro z M4 - mobilne centrum pracy dla inżyniera i technika
Technika
Zarządzanie blokami IP w projektach układów scalonych
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów