Raspberry Pi Pico - pierwszy produkt z układem Fundacji Raspberry Pi

| Gospodarka Mikrokontrolery i IoT

Farnell ogłosił dostępność Raspberry Pi Pico - pierwszego produktu zbudowanego w oparciu o zaprojektowany przez Fundację Raspberry Pi układ krzemowy. Ten nowy produkt przenosi na rynek mikrokontrolerów wartości z jakich znane są komputery z serii Raspberry Pi, a więc wysoką wydajność, nieduży koszt i łatwość użycia. Całość ma postać zestawu deweloperskiego, oferowanego w cenie 4 dolarów.

Raspberry Pi Pico - pierwszy produkt z układem Fundacji Raspberry Pi

Zestaw Raspberry Pi Pico stanowi elastyczną, niedrogą platformę deweloperską, której można z powodzeniem używać w finalnych wersjach produktów, skracając tym samym czas potrzebny na wprowadzenie nowych urządzeń na rynek. Sercem Raspberry Pi Pico jest układ RP2040, czyli mikrokontroler opracowany przez Fundację Raspberry Pi. Zawiera dwa rdzenie ARM Cortex-M0+, taktowane zegarem 133 MHz, 264 kB pamięci SRAM, 30 wielofunkcyjnych wyprowadzeń GPIO, specjalne obwody, przystosowane do powszechnie używanych elementów peryferyjnych oraz programowalny podsystem wejść i wyjść, ułatwiający zaawansowane wsparcie peryferiów. Do tego czterokanałowy przetwornik analogowo-cyfrowy z wewnętrznym czujnikiem temperatury oraz wbudowany kontroler USB 1.1, mogący pracować tak w trybie hosta, jak i urządzenia podrzędnego.

Profesjonalni inżynierowie-projektanci, którzy już nabrali wprawy w pracy z Raspberry Pi, z łatwością będą w stanie przyjąć Raspberry Pi Pico oraz docenić jego łatwość użytkowania i niewygórowaną cenę. Klienci firmy Farnell będą mogli nabyć zestaw Raspberry Pi Pico ze strony internetowej, począwszy od poniedziałku, 25 stycznia.

Kluczowe cechy urządzenia obejmują:

  • Pamięć: 264 kB pamięci SRAM, scalonej wraz z procesorem; 2 MB pamięci QSPI Flash, umieszczone na płytce.
  • Interfejsy i parametry mechaniczne: 26 uniwersalnych wyprowadzeń, z czego 3 mogą być używane jako wejścia analogowe. Wyprowadzenia przewlekane o rastrze 2,54 mm ze żłobionymi krawędziami na potrzeby montażu powierzchniowego.
  • Zasilanie: wbudowany zasilacz, podający 3,3 V, potrzebne układowi RP2040 i zewnętrznym obwodom. Szeroki zakres napięć wejściowych, tj. od 1,8 V do 5,5 V, co pozwala projektantom na swobodę w wyborze preferowanego źródła zasilania.
  • Narzędzia deweloperskie: proste programowanie poprzez przeciąganie z użyciem złącza micro-USB. 3-pinowy, szeregowy interfejs do debugowania interaktywnego. Kompletne biblioteki SDK w języku C, wsparcie sprawdzonego środowiska MicroPython oraz bogate przykłady i dokumentacja.

źródło: Farnell