Sprzedaż samochodów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in w UE wzrosła do ponad 1 miliona

| Gospodarka Aktualności

Sprzedaż samochodów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in w Unii Europejskiej wzrosła w ubiegłym roku prawie trzykrotnie - do ponad 1 mln pojazdów - co stanowi ponad 10% całkowitej sprzedaży. Wzrost sprzedaży pokazuje, że pojazdy zelektryfikowane stają się produktami coraz bardziej popularnymi, po latach bycia rynkiem niszowym, a następuje to w czasie, gdy ogólna sprzedaż samochodów w UE spadła o prawie 24% do 9,9 mln z powodu pandemicznych blokad.

Sprzedaż samochodów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in w UE wzrosła do ponad 1 miliona

Dane opublikowane przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (European Automobile Manufacturers Association, ACEA) pokazały, że sprzedaż aut w pełni elektrycznych i hybryd plug-in wzrosła do 1,046 mln pojazdów z blisko 388 tys. w roku 2019.

Sprzedaż samodoładowujących się samochodów hybrydowych wzrosła w zeszłym roku o 59% - do 1,182 mln, podczas gdy sprzedaż pojazdów z silnikiem benzynowym i wysokoprężnym spadła odpowiednio o 37% i 32%. Jednak samochody benzynowe pozostały sektorem dominującym, stanowiąc 48% całej sprzedaży w UE. Sprzedaż pojazdów w pełni elektrycznych wzrosła ponad dwukrotnie - do 538 772 egzemplarzy z 247 854 sztuk rok wcześniej.

źródło: Reuters