Volkswagen wstrzymał linie produkcyjne z powodu braku chipów

| Gospodarka Aktualności

W związku z brakiem odpowiednich chipów Volkswagen wstrzymał linie montażowe. Firma już wcześniej komunikowała swoim dostawcom zapotrzebowanie, a teraz jej prognozy potwierdziły popyt. Volkswagen formułuje zarzut, że jeśli dostawcy chipów nie ufają przygotowanym prognozom i powołują się na własne, to powinni natychmiast informować swoich klientów.

Volkswagen wstrzymał linie produkcyjne z powodu braku chipów

W kwietniu ubiegłego roku Volkswagen przekazał swoim dostawcom informacje, które wskazywały na to, że rynek motoryzacyjny czeka gwałtowne ożywienie w drugiej połowie 2020 roku. W listopadzie dostawcy układów scalonych poinformowali koncern o brakach chipów samochodowych - za późno, by uniknąć wstrzymania produkcji. Przemysł motoryzacyjny został skrytykowany, że anulował zamówienia na początku zeszłego roku, kiedy pandemia uderzyła w sprzedaż samochodów, co skłoniło firmy produkujące chipy do przekształcenia produkcji z układów motoryzacyjnych na konsumenckie.

Producenci chipów wskazują, że przekształcenie linii produkcyjnej zajmuje od trzech do czterech miesięcy. Kiedy w drugiej połowie roku rynek samochodowy odbił się, zakłady nie mogły natychmiast zareagować na przywrócone zamówienia. Obecne problemy z podażą utrzymają się prawdopodobnie przez większą część pierwszej połowy 2021 roku. Volkswagen zapowiedział, że w przyszłości będzie zamawiać układy scalone bezpośrednio od ich producentów.

źródło: Electronics Weekly

Zobacz również