Piątka największych producentów objęła 54% produkcji płytek krzemowych

Według danych przygotowanych przez IC Insights piątka największych producentów płytek półprzewodnikowych w grudniu 2020 roku odpowiadała za 54% całkowitych mocy produkcyjnych na świecie. W tamtym czasie każdy z tych pięciu podmiotów dysponował mocami produkcyjnymi na poziomie co najmniej 1,5 mln 200 mm wafli krzemowych. W 2009 roku pierwsza dziesiątka odpowiadała za 54%, a na pięć podmiotów przypadało 36%.

Posłuchaj
00:00

W grudniu 2020 roku Samsung Electronics posiadał zdolność produkcyjną na poziomie 3,1 mln płytek półprzewodnikowych. Firma wówczas odpowiadała za 14,7% światowego rynku płytek. Drugie miejsce zajął TSMC z 2,7 mln wafli, obejmując 13,3% światowych mocy produkcyjnych. Wychodząc poza piątkę liderów, Intel dysponował miesięczną wydajnością na poziomie 884 tys. płytek, a UMC - 772 tys. Pozostałe podmioty Globalfoundries, Texas Instruments (TI) i SMIC zamykają pierwszą dziesiątkę.

Na trzecim miejscu znalazła się firma Micron Technology, której moce produkcyjne na koniec 2020 roku nieznacznie przekroczyły 1,9 miliona wafli, czyli odpowiadała za 9,3% całkowitej podaży. Czwartym pod tym względem jest SK Hynix z prawie 1,9 mln płytek, co przekłada się na 9%. W pierwszej piątce znalazł się jeszcze jeden dostawca układów pamięci - firma Kioxia, która wytwarzała 1,6 mln płytek półprzewodnikowych miesięcznie, co daje 7,7% globalnej podaży. Znaczną część produkowanych układów stanowiły pamięci NAND flash dostarczane do partnera technologicznego Western Digital.

W grudniu 2020 roku TSMC, UMC, Globalfoundries, SMIC i Powerchip Technology oferowali wydajność na poziomie 5,1 mln płytek półprzewodnikowych, co odpowiadało około 24% globalnych mocy produkcyjnych.

Źródło: Digitimes

Powiązane treści
TSMC uruchomi próbną produkcję w litografii 3 nm
Wzrost cen rynkowych polikrzemu przekroczył 20%
Samsung opracuje technologię ekranów QNED
Wydatki producentów półprzewodników na R&D osiągną kolejny szczyt
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Renex rozwija szkolenia IPC w Europie Środkowo-Wschodniej
Aktualności
Ograniczenia eksportu pierwiastków ziem rzadkich będą problemem
Aktualności
Ensign InfoSecurity nagrodzona za Aletheia – AI do wykrywania deepfake’ów w czasie rzeczywistym
Produkcja elektroniki
Branża motoryzacyjna obiera kurs na RISC-V
Aktualności
Polscy konsumenci gromadzą nieużywaną elektronikę wartą 112 mld zł
Mikrokontrolery i IoT
Coraz więcej możliwości komunikacji satelitarnej w IoT
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
Branża motoryzacyjna obiera kurs na RISC-V
Gospodarka
Pierwszy 2-nanometrowy układ firmy MediaTek już we wrześniu
Raporty
Sprzęt i usługi do produkcji małoseryjnej/prototypowej
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów