Wydatki producentów półprzewodników na R&D osiągną kolejny szczyt

Agencja IC Insights szacuje, że w tym roku globalne wydatki firm półprzewodnikowych na badania i rozwój wzrosną do 71,4 mld dolarów - czyli o 4% - po ubiegłorocznym wzroście do rekordowego poziomu wynoszącego 68,4 mld dolarów, czyli o 5%. Oczekuje się, że łączny wzrost inwestycji w zakresie R&D w latach 2021-2025 będzie charakteryzować CAGR na poziomie 5,8%. W tym okresie nakłady te mają sięgnąć 89,3 mld dolarów.

Posłuchaj
00:00

Kiedy w 2020 roku świat zmagał się z pandemią COVID-19, dostawcy półprzewodników utrzymywali kontrolę nad wzrostem wydatków na badania i rozwój, mimo że całkowite przychody przemysłu półprzewodników wzrosły w tym roku o zaskakujące 8%. Wydatki w segmencie R&D, jako procent światowej sprzedaży, spadły do ​​14,2% w porównaniu do 14,6% w 2019 roku, kiedy inwestycje w tym sektorze spadły o 1%, a całkowite przychody ze sprzedaży półprzewodników skurczyły się o 12%.

Wydatki na badania i rozwój półprzewodników malały w latach 2001, 2002, 2009, 2019, od końca lat 70. W związku z globalną recesją która miała miejsce w latach 2008-2009 inwestycje w sektor R&D znacznie wzrosły w latach 2010 i 2011. W ostatniej części dekady inwestycje zostały ograniczone z różnych powodów. Jednym z nich była utrzymująca się niepewność co do światowej gospodarki oraz fali przejęć w branży produkcji układów scalonych.

Od roku 2000 całkowite wydatki na badania i rozwój w zakresie półprzewodników, jako procent światowej sprzedaży, przekroczyły czteroletnią historyczną średnią wynoszącą 14,6% we wszystkich przypadkach, z wyjątkiem lat - 2000, 2010, 2017, 2018 i 2020.

W ciągu tych pięciu lat niższy stosunek nakładów na R&D do sprzedaży miał więcej wspólnego z dynamiką całkowitego wzrostu przychodów, niż wydatkami ponoszonymi przez dostawców półprzewodników.

Intel w 2020 roku zajmował pierwsze miejsce w sektorze półprzewodników pod względem inwestycji w badania i rozwój, odpowiadając za 19% całkowitych nakładów w branży. Cięcia kosztów, likwidacja niektórych kategorii produktów i dążenie do maksymalizacji wydajności przyczyniły się do spadku nakładów przedsiębiorstwa na badania i rozwój do poziomu 12,9 mld dolarów, czyli o 4%. Nastąpiło to po 1% spadku nakładów w 2019 roku, kiedy udział Intela w segmencie półprzewodników wyniósł 22%.

IC Insights wskazuje, że zmniejszenie wydatków Intela na badania i rozwój w latach 2019-2020 okazało się pierwszym z rzędu rocznym tego typu ograniczeniem w firmie od 2008 i 2009 roku. Spadek inwestycji w R&D liczący 4% w 2020 roku był największy w historii Intela od połowy lat 90.

W 2020 roku drugie miejsce pod względem inwestycji w rozwój zajął Samsung, który zwiększył nakłady w tym zakresie do 5,6 mld dolarów, czyli o 19%. Wynika to częściowo z tego, że gigant w segmencie układów pamięci zintensyfikował prace nad procesami technologicznymi, takimi jak 5 nm i mniejszymi. Działania te mają umożliwić firmie konkurowanie z liderem rynku foundry, którym jest TSMC. Tajwańske przedsiębiorstwo w ubiegłym roku zwiększyło swoje nakłady w badania i rozwój o prawie 3,7 mld dolarów, czyli o 24%.

W 2020 roku dziesięć największych firm technologicznych, takich jak Intel, Samsung, Broadcom, Qualcomm, Nvidia, TSMC, MediaTek, Micron, SK Hynix i AMD, łącznie zwiększyło inwestycje w R&D do 43,5 mld dolarów, czyli o 11%, co odpowiada za 64% całkowitych nakładów w segmencie półprzewodników.

Źródło: Digitimes

Powiązane treści
Brakuje półprzewodników dla motoryzacji
Micron rozszerzy w Indiach zespół R&D
Nakłady inwestycyjne w branży półprzewodników wzrosną w 2022 roku o 24%
Amerykańscy dostawcy sprzętu do produkcji półprzewodników odnotowali rekordowe obroty
Wartość światowego sektora IC wyniosła w 2020 roku 439 mld dolarów
Merck otworzył ośrodek R&D dla wyświetlaczy OLED
Piątka największych producentów objęła 54% produkcji płytek krzemowych
Renesas kupi Dialog Semiconductors za prawie 5 mld dolarów
SMIC zwiększy moce produkcyjne poza technologią FinFET
Wistron ogłosił strategiczne partnerstwo z ośrodkiem R&D Microsoftu
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Power Integrations mianuje Jennifer Lloyd na stanowisko CEO
Komunikacja
Druga generacja satelitów GNSS Galileo jest rozwijana z pełną prędkością
Produkcja elektroniki
Amerykański start-up przejmuje gdański zakład Northvolt Dwa ESS - największą w Europie firmę produkującą systemy magazynowania energii
Produkcja elektroniki
Od sierpnia 2025 roku nowe obowiązki dla producentów elektroniki
Produkcja elektroniki
NVIDIA zapisuje się w historii z wyceną rynkową na poziomie 4 bilionów dolarów
Komunikacja
Arrow Electronics polskim dystrybutorem rozwiązań Cohesity w zakresie bezpieczeństwa i zarządzania danymi
Zobacz więcej z tagiem: Projektowanie i badania
Opinie
Czy oprogramowanie narzędziowe nie ma wartości?
Gospodarka
TAITRA uruchamia konkurs "Go Healthy with Taiwan"
Gospodarka
USA ograniczają sprzedaż oprogramowania EDA do Chin
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów