Trendy branżowe według firmy Farnell

| Gospodarka Mikrokontrolery i IoT

Globalny dystrybutor komponentów, produktów i rozwiązań elektronicznych opublikował nową analizę kierunków rozwoju Internetu Rzeczy. Oparta jest ona na trzech latach własnych raportów o trendach w IoT i badań istniejących na rynku. „Przyszłość to IoT – Analiza trendów branżowych” jest dostępna w postaci bezpłatnego e-booka i angielskojęzycznego audiobooka.

Trendy branżowe według firmy Farnell

Technologia IoT jest aktywnie wykorzystywana w wielu krytycznych branżach, takich jak Przemysł 4.0, automatyka domowa, sztuczna inteligencja (AI), inteligentne miasta, zarządzanie energią, motoryzacja i transport, opieka zdrowotna, urządzenia medyczne i ubieralne. Raport ukazuje również zmiany w sektorze IoT, które przyniosła pandemia COVID-19.

Badanie zawiera poglądy ponad 5 tys. osób z branży Internetu Rzeczy, z ponad 60 krajów świata. Kluczowe obszarów omówione w raporcie to:

  • Bezpieczeństwo jako największe wyzwanie i bardzo wysoki priorytet dla inżynierów projektujących rozwiązania IoT.
  • Automatyka przemysłowa i jej rosnący wpływ dla nowych aplikacji IoT, z przewidywanym najszybszym wzrostem komunikacji Machine-to-Machine (M2M) i zdalnego monitorowania.
  • Komputery jednopłytkowe (SBC) jako najbardziej preferowana platforma do wdrażania technologii IoT w produktach końcowych.
  • Rozwiązania bezprzewodowe obecnie wyprzedzające przewodowe odpowiedniki łączności IoT, pojawiające się nowe technologie i bezpieczne rozwiązania o niskim poborze mocy i dalekim zasięgu.

- Dzięki zebranym przez trzy lata danym z ankiet na temat Internetu rzeczy jesteśmy teraz w stanie zobaczyć przyszłość IoT z dużo większą przejrzystością. Dobrym przykładem jest bezpieczeństwo chmury i systemu, które pozostaje kluczowym aspektem projektowania IoT. Jednak odsetek inżynierów, którzy podkreślają je jako swój główny problem, zmniejszył się od 2018 r. o ponad połowę. Rozwiązania opracowane przez dostawców chmury i technologii szybko uzupełniają luki, szczególnie w zakresie cyberbezpieczeństwa, pozostawiając inżynierom więcej miejsca na skupienie się na innych aspektach projektu, takich jak niezawodność komunikacji i ekosystem - powiedział Ankur Tomar, Global Solutions Marketing Manager w firmie Farnell.

Farnell oferuje portfolio produktów, rozwiązań i bezpłatnych zasobów internetowych, aby pomóc inżynierom projektującym aplikacje IoT i wdrażającym sztuczną inteligencję. Dostępne są produkty wspierające automatykę przemysłową i sterowanie takich wiodących producentów, jak Raspberry Pi i Arduino, a także Schneider Electric, Molex i Omega i innych.

źródło: Farnell