Farnell nawiązał globalne porozumienie dystrybucyjne z firmą Torex Semiconductor

| Gospodarka Komponenty

Firma Farnell podpisała nowe, międzynarodowe porozumienie dystrybucyjne z firmą Torex Semiconductor Ltd., celem którego jest rozszerzenie wyboru wydajnych, analogowych, scalonych rozwiązań do zarządzania mocą (układy PMIC - Power Management Integrated Circuit). Farnell gromadzi obecnie w swoich magazynach pełny wybór zaawansowanych, analogowych układów PMIC, cechujących się ultraniskim poborem mocy i wysoką niezawodnością. Układy te są już sprawdzone w branży przemysłowej, medycznej, rozrywkowej oraz w motoryzacji.

Farnell nawiązał globalne porozumienie dystrybucyjne z firmą Torex Semiconductor

Do kluczowych produktów marki Torex, udostępnianych przez Farnella, należą:

  • Seria XC9276 obejmująca synchronicznie prostujące przetwornice obniżające DC/DC o wydajności 150 mA, z funkcją przełączania napięcia na wyjściu i ultraniskim własnym poborem mocy, a także ze sterowaniem PFM (Pulse Frequency Modulation). Układy XC9276 mogą pomóc zredukować moc pobieraną przez cały system, wydłużając tym samym czas pracy na baterii, a ponadto są zaprojektowane tak, by oszczędzać miejsce i pasować do płytek PCB z niskiej wysokości podzespołami (niskoprofilowych PCB). Do typowych aplikacji XC9276 należą urządzenia, które wymagają wysokiej wydajności przy lekkim obciążeniu prądowym i długiego czasu pracy na baterii. Za przykłady mogą posłużyć inteligentne mierniki, niskiej mocy urządzenia radiowe, moduły sensorowe, urządzenia noszone na ciele, urządzenia zasilane energią pobieraną z otoczenia, układy zasilania awaryjnego, inteligentne karty oraz urządzenia zasilane pojedynczym ogniwem.
  • Seria XC9281/82 to najmniejsze na świecie przetwornice obniżające DC/DC o wydajności 600 mA, które mogą pracować z napięciem z zakresu od 2,5 V do 5,5 V oraz cechują się niezwykle szybką odpowiedzią na zmiany na obciążeniu. Układ jest obecnie dostępny w dwóch wersjach, jedna z kluczowaniem 4,0 MHz i druga z kluczowaniem 6,0 MHz. Bardzo małe rozmiary obudowy i komponentów zewnętrznych, potrzebnych do pracy układu sprawiają, że całość nie tylko generuje znikome szumy, ale i świetnie radzi sobie z zakłóceniami elektromagnetycznymi. Typowe aplikacje tych układów obejmują zastosowanie w telefonach komórkowych, bezprzewodowych słuchawkach i zestawach słuchawkowych, urządzeniach noszonych na ciele, aparatach fotograficznych i kamerach, przenośnych konsolach do gier, inteligentnych kartach, a także w zasilaczach dla modułów i w innych, różnorodnych, małych źródłach mocy.
  • Seria XCL230/31 obejmuje niewielkie, przetwornice obniżające DC/DC, przyjmujące na wejściu napięcie z zakresu od 3,0 V do 36 V, o wydajności do 600 mA. Ich architektura opiera się o synchronicznie pracujący prostownik oraz wbudowaną cewkę, która upraszcza projektowanie PCB i zmniejsza ryzyko uszkodzeń czy emisji szumów elektromagnetycznych. Układy serii XCL231 automatycznie przełączają się pomiędzy sterowaniem PWM i PFM, by zmniejszyć straty poprzez obniżenie częstotliwości pracy przy niskich obciążeniach, co pozwala na uzyskanie wysokiej wydajności w całym zakresie obciążeń. Zabezpieczenie nadprądowe oraz funkcja wyłączania się przy zbyt dużej temperaturze są wbudowane w układ, dzięki czemu użytkownik ma pewność, że system będzie bezpieczny nawet w przypadku zwarcia. Układy serii XLC230/31 mogą być używane w miernikach energii elektrycznej, detektorach gazu, czujnikach, sprzęcie przemysłowym i w urządzeniach domowych.
  • XC6193/94 – sterowane przyciskiem przełączniki obciążenia z funkcją pracy dla urządzeń znajdujących się w magazynie to inteligentne przełączniki obciążenia, które mogą znacząco obniżyć zużycie mocy urządzeń przechodzących w stan oczekiwania po ich dostawie, przechowywanych w magazynach, lub gdy ich zasilacze są wyłączone. Układy te pozwalają także na wyłączanie zasilaczy w przypadku zawieszenia się systemu. Pozytywnie wpływają na oszczędności mocy w urządzeniach, wydłużając ich czas pracy i mogą służyć jako główny włącznik, zamiast stosować przełącznik w pełni mechaniczny. Do typowych zastosowań należą urządzenia noszone na ciele, czytniki inteligentnych kart, bezprzewodowe słuchawki i zestawy słuchawkowe, urządzenia IoT, różnorodne aplikacje, wyposażone we włącznik czy inne przyciski oraz urządzenia, które muszą być wodoodporne.

Założona w 1995 roku, firma Torex Semiconductor Ltd., koncentruje się w swojej działalności na dostarczaniu układów scalonych mocy o bardzo małych rozmiarach i niezwykle małym poborze mocy, przeznaczonych do systemów zasilanych bateryjnie, takich jak przenośne urządzenia audio i sprzęt bezprzewodowy. Dziś jest wiodącym dostawcą niezwykle małych rozwiązań PMIC, przeznaczonych do wymagających aplikacji mocy. Firma specjalizuje się w projektowaniu i produkcji wysoce wydajnych, analogowych układów scalonych, wytwarzanych w małych, niskoprofilowych obudowach. Ich produkty obejmują wysoce wydajną rodzinę miniaturowych przetwornic DC/DC, szybkie i niskiej mocy regulatory mocy LDO, układy nadzorujące napięcie, układy scalone do resetowania systemów, przełączniki obciążenia, ładowarki akumulatorów jednoogniwowych, MOSFETy mocy i diody.

Torex od lat współpracuje z firmą Avnet, która jest jednym z jego największych dystrybutorów i może dostarczać podzespoły w ilościach potrzebnych do wielkoskalowej produkcji. Porozumienie z firmą Farnell dodaje możliwość łatwego i szeroko dostępnego nabywania układów w małych ilościach, co ma szczególne znaczenie przy rozwoju nowych produktów i prototypowaniu. 

źródło: Farnell

Zobacz również