Dostawy notebooków przez 5 lat pozostaną na tym samym poziomie

W 2021 r. globalne dostawy notebooków osiągnęły 247 mln sztuk, co stanowi wzrost o ponad 20% w porównaniu z rokiem 2020. Roczna stopa wzrostu była nieco mniejsza niż w 2020 r., ale po raz pierwszy odnotowano wzrost dostaw o ponad 45 mln sztuk. W porównaniu do 150-160 milionów jednostek dostarczonych przed pandemią, roczna skala wysyłek wzrosła już o prawie 100 milionów sztuk.

Posłuchaj
00:00

DigiTimes Research uważa, że ​​pandemia przyniosła tymczasowy wzrost popytu na rynku notebooków w ciągu ostatnich dwóch lat. Większość popytu w 2020 r. wynikała z pilnych nakazów pracy w domu i zdalnego nauczania. Wymóg ten stopniowo zanikał, gdy pandemia osłabła, a kraje zaczęły się otwierać. Jednak ryzyko, że pandemia może zakłócić naukę i pracę, spowodowało, że szkoły, firmy i rządy ponownie rozważyły ​​znaczenie transformacji cyfrowej, a także zbadały zasoby urządzeń podłączonych do sieci.

Przed pandemią uczniowie w krajach rozwiniętych, takich jak USA czy Japonia, dzielili się ze swoimi rówieśnikami notebookami i tabletami. Do połowy 2021 r., w miarę postępu pandemii, nie można było uniknąć luki w nauce cyfrowej. Zaawansowane kraje postawiły teraz podstawowy wymóg, aby każdy uczeń na dowolnym poziomie miał swoje własne, podłączone urządzenie. W końcu inne kraje również pójdą w ich ślady, co doprowadzi do fundamentalnych zmian w popycie na notebooki do edukacji.

Zmiany, przez które przeszły przedsiębiorstwa podczas pandemii, były jeszcze bardziej znaczące. Na początku pandemii firmy musiały dostarczać pracownikom notebooki do pracy w domu. Jednak, gdy firmy zdały sobie sprawę, że wydajność pracowników podczas działań zdalnych nie była gorsza niż podczas pracy w biurze, wiele z nich skorzystało z okazji, aby zachęcać lub wymagać od pracowników kontynuowania pracy w domu.

Praca zdalna nie tylko oszczędza firmom pieniądze na wynajmie powierzchni biurowej i mediach, ale ułatwia międzynarodowym firmom proszenie pracowników o przyjęcie elastycznych godzin pracy w celu spełnienia wymagań biznesowych. Dodatkowo, ze względu na oszczędność energii, wiele firm przyjęło hybrydowy model pracy - w domu i w biurze. Taki model pracy nakazuje pracownikom podróżować między domem a biurem, a zatem firmy kupują głównie notebooki, a nie komputery stacjonarne. Wymagania te zaowocowały fundamentalnymi zmianami popytu na notebooki dla przedsiębiorstw.

Według DigiTimes Research fundamentalne zmiany popytu na rynku notebooków edukacyjnych i korporacyjnych znacznie zwiększyły liczbę użytkowników notebooków. Ponadto nadal istnieje potencjał wzrostu w segmentach konsumenckich średniej i wysokiej klasy oraz e-sportu. Będzie to wspierać przyszły popyt rynkowy w ciągu najbliższych kilku lat, ponieważ rynek doświadczy rocznych spadków w latach 2022 i 2023, ze względu na stopniowe wygasanie tymczasowego wzrostu popytu. Od 2024 roku, wraz z falą wymian sprzętu do edukacji oraz dojrzewaniem rynku procesorów Arm, oczekiwany jest powrót do wzrostu. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych kilku lat dostawy wyniosą 230-250 mln sztuk rocznie.

Źródło: DigiTimes

Powiązane treści
Czy globalny rynek notebooków przezwycięży osłabienie?
Chromebooki zdominowały rynek notebooków
Pięć największych marek notebooków notuje spadek dostaw
Pięć największych marek notebooków notuje miesięczny wzrost dostaw
Dyski SSD coraz częściej wybierane przez producentów notebooków
Dostawy notebooków nadal rosną
Rosną dostawy pięciu najlepszych marek notebooków
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Fabryka AI powstanie w Poznaniu
Aktualności
HARTING napędza transformację energetyczną – technologie przyszłości na Hannover Messe 2025
Komponenty
Renesas stawia na bezpieczeństwo – zaawansowane systemy wideo nowej generacji dla motoryzacji
Produkcja elektroniki
Infineon wdraża produkcję na 200-mm podłożach SiC
Komunikacja
Zagłuszanie i spoofing nawigacji satelitarnej
Aktualności
DigiKey uruchamia nową serię wideo poświęconą zrównoważonemu rozwojowi
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Fabryka AI powstanie w Poznaniu
Gospodarka
HARTING napędza transformację energetyczną – technologie przyszłości na Hannover Messe 2025
Gospodarka
DigiKey uruchamia nową serię wideo poświęconą zrównoważonemu rozwojowi
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów