Motoryzacja AD 2022 - po dominacji czas na partnerstwo

Kryzys na rynku komponentów elektronicznych spowodował, że branża motoryzacyjna stoi obecnie przed wyzwaniami zarówno krótkoterminowymi, jak i długoterminowymi. W perspektywie krótkoterminowej niedobór chipów nadal znajduje się na szczycie listy obaw, gdyż degraduje sprzedaż i hamuje rozwój branży. Moce produkcyjne są zwiększane, ale upłynie trochę czasu, zanim podaż i popyt się zrównoważą. Z tego powodu różne firmy zaczęły szukać alternatywnych sposobów rozwiązania tego problemu, na przykład opracowując własne chipy i ostatecznie nawiązując strategiczne partnerstwa z fabrykami chipów – jak Ford i GlobalFoundries.

Posłuchaj
00:00

Firmy motoryzacyjne zwiększają także swoje zasoby inżynieryjne, zarówno w zakresie sprzętu, jak i oprogramowania. Będą one tworzyć elastyczne architektury, pozwalające szybko przepisywać oprogramowanie pod alternatywne układy. Ponadto własne zasoby kadrowe pomogą producentom lepiej radzić sobie z problemami w łańcuchu dostaw, ponieważ będą mieli lepszy wgląd w dostępność i bezpośrednie relacje z dostawcami półprzewodników.

Własne kadry inżynieryjne po stronie elektroniki potrzebne są też, aby zapewnić w kolejnych latach większe bezpieczeństwo systemów elektronicznych w pojazdach i poprawić jakość oprogramowania. Zapewnienie bezpieczeństwa w połączonych siecią pojazdach (V2I) zmienia się w o wiele bardziej złożony problem cyberbezpieczeństwa. To zupełnie nowe zagadnienie dla branży motoryzacji, co widać po tym, że rozwój pojazdów autonomicznych nieco zwolnił.

Opisane działania oznaczają wzrost kosztów, bo nie da się już ich dzielić pomiędzy wiele firm, oraz ograniczenia znaczenia otwartych standardów - takich jak AUTOSAR - na rzecz rozwiązań własnościowych. Koszt opracowania własnych chipów jest bardzo wysoki, tym bardziej, że wymagania w zakresie wydajności (m.in. klasy HPC), komunikacji i niezawodności stale się zwiększają. Nie wiadomo czy ostatecznie dwustronne porozumienia będą w stanie je udźwignąć. Koszty będą barierą przede wszystkim w samochodach do użytku prywatnego.

Najpoważniejsza zmiana dotyczy relacji między producentami samochodów a resztą rynku. Do niedawna relacje definiowały największe firmy motoryzacyjne, do których reszta musiała się dostosowywać. Wraz z rosnącym znaczeniem elektroniki w samochodach, ta dominacja odchodzi w przeszłość i nadchodzi okres partnerstwa.

Powiązane treści
Kolejny koncern motoryzacyjny podejmuje współpracę z GlobalFoundries
Sprzedaż motoryzacyjnych MCU wzrośnie o 23% pomimo niedoborów
Kolejna inwestycja w podwaliny e-motoryzacji
Intel staje się dostawcą dla przemysłu motoryzacyjnego
Zaopatrzeniowe problemy przemysłu motoryzacyjnego
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Infineon rozszerza ofertę modułów mocy EasyPACK CoolGaN dla aplikacji wysokonapięciowych
Aktualności
Już za tydzień Warsaw Industry Automatica 2025
Aktualności
Nowa wizja transformacji cyfrowej – COCUS i Panasonic
Produkcja elektroniki
Popyt na sprzęt do produkcji wyznacznikiem stanu branży
Zasilanie
Nowy moduł Semikron Danfoss z tranzystorami ROHM 2kV SiC MOSFET zwiększa wydajność systemów solarnych SMA
Projektowanie i badania
IQM zainstaluje pierwszy w Polsce komputer kwantowy
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Już za tydzień Warsaw Industry Automatica 2025
Gospodarka
Nowa wizja transformacji cyfrowej – COCUS i Panasonic
Gospodarka
Bezpieczeństwo produktów - nowe przepisy
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów