Ukończono prace nad specyfikacją Bluetooth LE Audio

| Gospodarka Komunikacja

Grupa Bluetooth SIG, która odpowiada za nadzorowanie rozwoju i wykorzystania technologii Bluetooth, ogłosiła ukończenie prac nad pełną specyfikacją Bluetooth LE Audio. Obecnie do przesyłania dźwięku była wykorzystywana klasyczna technologia Bluetooth, która charakteryzowała się większą energochłonnością, w porównaniu do generacji Low Energy (LE).

Ukończono prace nad specyfikacją Bluetooth LE Audio

Do przesyłania dźwięku przez Bluetooth LE Audio zostanie wykorzystany kodek LC3, który jest wydajniejszy od SBC. Został opracowany przez Instytut Fraunhofer IIS, może dynamicznie skalować przepływ od 160 kb/s do 345 kb/s, a zgodnie z Bluetooth SIG przy 160 kb/s oferuje znacznie wyższą jakość dźwięku niż SBC. W przypadku słabszej jakości łącza radiowego kodek SBC może nie być w stanie utrzymać płynnej transmisji dźwięku. Dzięki zastosowaniu w kodeku LC3 mechanizmu skalowania, może on utrzymać transmisje kosztem jakości.

Twórcy specyfikacji Bluetooth LE Audio wskazują, że nowa technologia pozwoli na podłączenie wielu urządzeń pod jedno źródło. Przykładowo będzie możliwe sparowanie wielu zestawów słuchawkowych w sali konferencyjnej — konfiguracja typu jeden do wielu. Obecnie producenci sprzętu mogą ubiegać się o kwalifikację ich urządzeń do Bluetooth LE Audio. Bluetooth LE audio będzie można wykorzystać zgodnie ze specyfikacją Bluetooth 5.2.

źródło: Bluetooth