Zarejestrowano najdłuższy lot samolotu elektrycznego eVTOL

| Gospodarka Aktualności

AutoFlight, światowy pionier w zakresie eVTOL (elektrycznego pionowego startu i lądowania), twierdzi, że zarejestrował najdłuższy na świecie lot eVTOL, pokonując odległość 250 km (155 mil) na jednym ładowaniu akumulatorów litowo-jonowych samolotu. Lot, który odbył się 23 lutego w ośrodku testowym AutoFlight eVTOL, składał się z 20 okrążeń wzdłuż predefiniowanego toru. Maszyna była sterowana zdalnie, z ziemi, przez zespół testowy AutoFlight.

Zarejestrowano najdłuższy lot samolotu elektrycznego eVTOL

Przebyty dystans był rejestrowany i weryfikowany przez systemy AutoFlight oraz niezależne systemy innych firm, szeroko stosowane w sektorze lotniczym. Lot został uznany za najdłuższy w historii lot w pełni elektrycznego samolotu, podczas którego maszyna zarówno startuje, jak i ląduje pionowo.

Jak twierdzi Prezes AutoFlight, Omer Bar-Yohay, zrealizowany przelot testowy jest kamieniem milowym w rozwoju samolotu Prosperity I, który przechodzi kolejne testy mające doprowadzić do jego certyfikacji przez EASA w roku 2025.

Samolot wykorzystany w rekordowym locie jest pierwszym wariantem najnowszego modelu 4. generacji firmy AutoFlight, którego autorem jest legendarny projektant Frank Stephenson. Portfolio projektów pojazdów Franka Stephensona obejmuje takie marki, jak Ferrari, Maserati, McLaren, MINI, a teraz AutoFlight.

Elektryczny samolot AutoFlight Prosperity do pionowego wznoszenia wykorzystuje wirniki, a następnie przechodzi do lotu poziomego na skrzydłach, jak standardowy samolot. Jest w stanie osiągnąć prędkość przekraczającą 200 km/h na dystansie większym niż 250 km. AutoFlight jest jednym z nielicznych producentów eVTOL OEM, którzy opanowali trudną fazę przejściową z lotu pionowego do poziomego i zrobili to setki razy, przelatując tysiące mil z użyciem wielu samolotów.

źródło: Robotics & Automation

Zobacz również