Intel otrzymuje 20 mld dolarów z funduszu CHIPS

| Gospodarka Aktualności

Prezydent Joe Biden przyznał firmie Intel dotacje i pożyczki o wartości prawie 20 mld dolarów na zwiększenie krajowej produkcji półprzewodników, co stanowi największą inwestycję rządu USA w produkcję chipów. Fundusze te mają pomóc Intelowi, który stracił przewagę produkcyjną na rzecz TSMC, w naprawie swojego modelu biznesowego. W odpowiedzi Intel planuje wydać 100 mld dolarów w czterech stanach USA na budowę i rozbudowę fabryk, i ma nadzieję zapewnić sobie dodatkowe 25 mld dolarów w postaci ulg podatkowych.

Intel otrzymuje 20 mld dolarów z funduszu CHIPS

Celem pięcioletniego planu wydatków firmy Intel jest przekształcenie pustych pól w pobliżu Columbus w stanie Ohio, w największy na świecie zakład produkujący chipy AI, począwszy od 2027 r. Obejmuje on modernizację zakładów w Nowym Meksyku i Oregonie oraz rozszerzenie działalności w Arizonie, gdzie również Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. buduje ogromną fabrykę.

Finansowanie otrzymane przez firmę Intel w ramach ustawy CHIPS and Science Act z 2022 r. ma na celu zwiększenie udziału USA w produkcji zaawansowanych chipów z 0% do 20% do 2030 r. Inicjatywa ma na celu zmniejszenie zależności w zakresie półprzewodników od Chin i Tajwanu. Udział USA w światowych zdolnościach produkcyjnych w zakresie półprzewodników spadł z 37% w 1990 r. do 12% w roku 2020.

Przez lata Intel był światowym liderem w produkcji najszybszych i najmniejszych półprzewodników, ale w 2010 roku stracił przewagę produkcyjną na rzecz TSMC, co doprowadziło do gwałtownego spadku marż zysku. CEO Pat Gelsinger ogłosił zamiar przywrócenia Intela na czołową pozycję w 2021 roku, stwierdzając, że aby plan był opłacalny, potrzebne jest wsparcie rządu.

Analityk Kinngai Chan z Summit Insights Group jest zdania, że minie od trzech do pięciu lat nim Intel stanie się na rynku foundry poważnym graczem w dziedzinie najnowocześniejszych chipów, ale zanim będzie mógł wyprzedzić TSMC, potrzebne są dalsze inwestycje. Pat Gelsinger wskazał, że prawdopodobnie potrzebna będzie druga runda finansowania fabryk chipów, aby przywrócić Stany Zjednoczone na pozycję lidera w produkcji półprzewodników. Finansowanie niskoprocentowe nazwał "inteligentnym kapitałem".

źródło: electronicsB2B.com