Udziały producentów półprzewodników w przychodach branży

| Gospodarka Aktualności

W miarę jak komputery wkraczają w niemal każdą sferę życia, podobnie jak chipy, które są ich sercem, zwiększają się przychody firm je projektujących. Ale jak różni producenci chipów wypadli w zeszłym roku? W oparciu o badania rynkowe prowadzone przez firmę Omdia powstał ranking największych firm półprzewodnikowych pokazujący ich procentowe udziały w przychodach branży w 2023 roku.

Udziały producentów półprzewodników w przychodach branży

Która firma produkująca chipy zarobiła w 2023 roku najwięcej?

Pod względem największych przychodów w sektorze koronę nadal dzierży weteran branży Intel, przekraczając w 2023 roku 50 mld dolarów, czyli obejmując 10% przychodów całej branży. Jednak w Intelu nie wszystko jest w porządku, a cena akcji firmy spadła o ponad 20% od początku roku, po ujawnieniu miliardowych strat w swojej działalności foundry.

Bardzo bliska wyprzedzenia Intela jest Nvidia, po zadeklarowaniu 49 mld dolarów przychodów w 2023 roku. To ponad dwukrotnie więcej niż w roku 2022 (21 mld). Firma zwiększyła swój udział w przychodach branży do 9%. Błyskawiczny rozwój Nvidii spotkał się z ogromnym poparciem inwestorów. W zeszłym roku stała się firmą o wartości biliona dolarów, a w roku bieżącym pobiła rekord jednodniowego wzrostu kapitalizacji rynkowej.

Inni producenci chipów nie mieli tak spektakularnych wyników. Spośród 20 największych pod względem przychodów firm produkujących półprzewodniki, 12 nie dorównało własnym przychodom z roku 2022, w tym tak wielkie marki, jak Intel, Samsung i AMD.

Typy producentów chipów

Wszystkie omawiane firmy mogą należeć do tej samej branży, ale nie koncentrują się na tej samej niszy. Według Investopedii istnieją cztery główne typy chipów, w zależności od ich funkcjonalności: mikroprocesory, układy pamięci, standardowe chipy i złożone systemy na chipie (SoC).

Podstawową działalnością Nvidii były kiedyś procesory graficzne dla komputerów (GPU), ale w ostatnich latach mocno przesunęło się to w kierunku mikroprocesorów do analityki i sztucznej inteligencji.

Wydaje się, że to właśnie te wyspecjalizowane chipy są miejscem, które teraz generuje większość wzrostu w sektorze. Na przykład firmy, które działają głównie w segmencie pamięci – Samsung, SK Hynix i Micron Technology – odnotowały szczytowe przychody w połowie 2010 roku.

źródło: Harrison & Hunter Agency Partners