Przychody z chmury publicznej wzrosły w pierwszej połowie 2023 roku o 19,2%

| Gospodarka Artykuły

Według nowych danych IDC Worldwide Semiannual Public Cloud Services Tracker, światowe przychody z rynku usług chmury publicznej wyniosły w pierwszej połowie 2023 r. 315,5 mld dolarów, co oznacza wzrost o 19,1% w porównaniu z tym samym okresem roku 2022.

Przychody z chmury publicznej wzrosły w pierwszej połowie 2023 roku o 19,2%

Oprogramowanie jako usługa (Software as a Service - SaaS) w dalszym ciągu było największym źródłem przychodów w ramach usług chmury publicznej, stanowiąc w pierwszej połowie 2023 r. blisko 45% ich całości. Drugą co do wielkości przychodów kategorią była infrastruktura jako usługa (IaaS), z udziałem w przychodach na poziomie 20,4%. Platforma jako usługa (PaaS) i oprogramowanie jako usługa – oprogramowanie infrastruktury systemowej (SaaS – SIS) zapewniły odpowiednio 18 i 16,9% przychodów. Kategorie PaaS i SaaS – SIS to kategorie, które odnotowały najszybszy wzrost przychodów rok do roku.

Wiodący dostawcy usług chmury publicznej utrzymali w pierwszej połowie 2023 r. swoje pozycje, a łączne przychody pięciu największych firm – Microsoft, Amazon Web Services, Salesforce, Google i Oracle – zapewniły 41% całkowitego światowego obrotu przy stosunkowo niezmienionym poziomie rok do roku. Microsoft utrzymał czołową pozycję na całym rynku usług w chmurze publicznej z udziałem 17,1%, za nim uplasował się Amazon Web Services z udziałem 12,6%.

IDC prognozuje, że światowe przychody z usług chmury publicznej osiągną w 2023 r. 663 mld dolarów, co oznacza wzrost o 20% w porównaniu z rokiem 2022, przy podobnym wzroście spodziewanym w roku 2024. Chociaż w okresie objętym prognozą roczna stopa wzrostu nieznacznie spadnie, przewiduje się, że rynek osiągnie CAGR na poziomie 19,4% przy światowych przychodach sięgających 1,34 bln dolarów w 2027 r.

- Organizacje zdają sobie sprawę jak ważne jest pozostawanie w czołówce osiągnięć technologicznych, takich jak generatywna sztuczna inteligencja czy analityka w czasie rzeczywistym, w celu usprawnienia swoich operacji biznesowych i zdobycia przewagi konkurencyjnej. Dynamiczny charakter chmury i ciągła ewolucja usług chmurowych sprawiają, że jest to idealna platforma do wdrażania nowych technologii. Stwarza to doskonałą okazję dla dostawców usług chmurowych do oferowania kompleksowych usług wsparcia i zarządzania, odciążających zespoły IT i przyspieszających wdrażanie i integrację nowych technologii - powiedział Dave McCarthy, wiceprezes ds. badań w Cloud and Edge Infrastructure Services.

Worldwide Semiannual Public Cloud Services Tracker firmy IDC przedstawia całkowitą wielkość rynku i udział dostawców w ponad siedemdziesięciu segmentach globalnego rynku usług chmury publicznej. Tracker śledzi ponad 850 firm świadczących usługi w chmurze w 49 krajach na całym świecie. Notowane są przychody, które obejmują infrastrukturę jako usługę (IaaS), platformę jako usługę (PaaS), oprogramowanie jako usługę – oprogramowanie infrastruktury systemowej (SaaS – SIS) oraz oprogramowanie jako usługę – przychody z subskrypcji aplikacji (applications subscription revenues).

źródło: DigiTimes