Samsung opuszcza główny rynek LED

| Gospodarka Optoelektronika

Firma analityczna TrendForce podaje, że według raportu chińskiej CCTV Finance południowokoreański Samsung Electronics rozpoczął restrukturyzację w wyniku decyzji działu półprzewodników o wycofaniu się z głównego rynku diod LED, przede wszystkim z powodu niższych od oczekiwań wyników finansowych firmy. Według wstępnych nieaudytowanych wyników finansowych za trzeci kwartał 2024 r. zarówno zysk, jak i przychody spadły poniżej oczekiwań.

Samsung opuszcza główny rynek LED

Sprzedaż wyniosła 79 bln KRW, co stanowi wzrost o 17,2% rok do roku, ale jest poniżej rynkowego szacunku wynoszącego 81,57 bln KRW. Zysk operacyjny wyniósł 9,1 bln KRW - co jest spadkiem o 12,8% w porównaniu z poprzednim kwartałem - i jest niższy od oczekiwań analityków, którzy wskazywali wartość 11,5 bln KRW.

Samsung wszedł do branży oświetlenia LED w 2012 r., ale w ostatnich latach firma stopniowo traciła przewagę konkurencyjną na rynku międzynarodowym. Jak twierdzi TrendForce, chociaż roczna sprzedaż jednostki LED osiągnęła około 10,4 mld RMB, jej wkład w ogólną sprzedaż Samsunga był zbyt mały, aby zapewnić pożądaną rentowność. W związku z tym Samsung podjął decyzję o pozbyciu się biznesu związanego z diodami LED, by skupić się na obszarach o lepszych perspektywach wzrostu, jak technologia mikroLED i półprzewodniki mocy, np. przetwarzanie energii i kontrola zasilania w pojazdach elektrycznych, smartfony, magazynowanie energii i urządzenia gospodarstwa domowego.

Samsung rozwija działalność w zakresie półprzewodników mocy

Jak podaje TrendForce, na początku 2023 roku Samsung powołał specjalną grupę zadaniową ds. półprzewodników mocy, a do końca roku przeprowadził dalszą reorganizację swoich działań, przekształcając dział LED w dział półprzewodników mocy. Podczas Foundry Forum w lipcu 2023 r. Samsung ogłosił, że do 2025 r. uruchomi usługi foundry w zakresie 8-calowych płytek dla półprzewodników mocy z azotku galu (GaN). Mają być one ukierunkowane na zastosowania w elektronice użytkowej, w centrach danych i na rynkach motoryzacyjnych. Ostatnio, w ramach tego planu strategicznego, w drugim kwartale 2024 r. Samsung zainstalował system metaloorganicznego chemicznego osadzania z fazy gazowej (MOCVD) niemieckiej firmy Aixtron w swojej fabryce w Giheung, która specjalizuje się w produkcji foundry podłoży 8-calowych.

źródło: Semiconductor Today