Infineon otwiera w Malezji największą fabrykę półprzewodników mocy SiC

| Gospodarka Aktualności

Firma Infineon Technologies AG oficjalnie otworzyła zrealizowaną w pierwszej fazie część nowej fabryki w Kulim w Malezji, która stanie się najbardziej konkurencyjną na świecie fabryką półprzewodników mocy z węglika krzemu (SiC). Prowadzona tu produkcja 200-milimetrowych płytek SiC wzmocni rolę Infineona jako światowego lidera w dziedzinie tych półprzewodników.

Infineon otwiera w Malezji największą fabrykę półprzewodników mocy SiC

Pierwsza część fabryki, zbudowana kosztem 2 mld euro, skupi się na produkcji komponentów mocy z węglika krzemu oraz epitaksji warstw azotku galu (GaN). Już teraz powstanie 900 miejsc pracy. Druga faza budowy, o wartości inwestycji sięgającej 5 mld euro, doprowadzi do powstania największej na świecie i najbardziej wydajnej fabryki półprzewodników mocy SiC na podłożach o średnicy 200 milimetrów. Ogółem w ramach projektu powstanie do 4000 miejsc pracy.

- Niezwykły projekt Infineona wzmacnia pozycję Malezji jako wschodzącego głównego globalnego hubu półprzewodników. Ta duża inwestycja, która ulokuje największą na świecie i najbardziej konkurencyjną fabrykę półprzewodników mocy SiC u naszych wybrzeży, stworzy miejsca pracy i możliwości, a także przyciągnie dostawców, uniwersytety i największe talenty - powiedział premier Malezji Dato' Seri Anwar Ibrahim.

Działalność firmy Infineon w Malezji rozpoczęła się w 1973 roku w Melace. W 2006 roku firma otworzyła pierwszą w Azji frontendową fabrykę w Kulim. Obecnie Infineon zatrudnia w Malezji ponad 16 tys. wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Dla podlegającej rozbudowie fabryki Kulim 3 Infineon pozyskał kontrakty o łącznej wartości około 5 mld euro i otrzymał około miliarda euro zaliczek od obecnych i nowych klientów. Kulim 3 będzie ściśle współpracować z zakładem Infineona w Villach w Austrii - globalnym centrum kompetencyjnym w zakresie półprzewodników mocy. Infineon już w 2023 roku zwiększył w Villach moce produkcyjne w zakresie komponentów SiC i GaN.

Produkcja 200-milimetrowych płytek w Kulim wzmocni wiodącą pozycję firmy Infineon w dziedzinie krzemu, opartą na produkcji płytek 300-milimetrowych w Villach i Dreźnie. W ten sposób Infineon ugruntowuje status technologicznego lidera w całym spektrum półprzewodników mocy, zarówno w krzemie, jak i SiC oraz GaN.

Fabryka Kulim 3 będzie zasilana w 100% zieloną energią elektryczną i będzie wykorzystywać najnowsze rozwiązania zapewniające efektywność energetyczną, by wspierać cel Infineona, którym jest neutralność węglowa. Infineon będzie korzystać z najnowocześniejszego systemu redukcji emisji, a także z ekologicznych czynników chłodniczych, które łączą wysoką wydajność z wyjątkowo niskim potencjałem tworzenia efektu cieplarnianego. Dla zapewnienia zrównoważonej działalności realizowany będzie zaawansowany recykling materiałów pośrednich oraz najnowocześniejsze procesy oszczędzania wody.

źródło: Infineon

Zobacz również