Infineon po raz pierwszy liderem światowego rynku mikrokontrolerów samochodowych

| Gospodarka Mikrokontrolery i IoT

W 2023 r. firma Infineon Technologies nadal umacniała swoją wiodącą pozycję na rynku półprzewodników samochodowych. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez TechInsights, rynek ten wzrósł w 2023 r. o 16,5%, osiągając nowy rekord 69,2 mld dolarów. Ogólny udział rynkowy Infineona wzrósł o jeden punkt procentowy, z prawie 13% w 2022 roku do około 14 w 2023, umacniając firmę jako światowego lidera chipów dla motoryzacji.

Infineon po raz pierwszy liderem światowego rynku mikrokontrolerów samochodowych

Półprzewodniki firmy Infineon są niezbędne do obsługi wszystkich kluczowych zastosowań w motoryzacji, takich jak systemy wspomagania kierowcy i bezpieczeństwa, zarządzanie układem napędowym i akumulatorem, komfort, system informacyjno-rozrywkowy oraz bezpieczeństwo. Według TechInsights, Infineon zwiększył swój udział w rynku we wszystkich regionach i pozostał liderem w Korei Południowej i Chinach. Ponadto firma osiągnęła znaczne zyski na rynku japońskim i umocniła swoją silną pozycję w Europie jako gracz drugi co do wielkości, a także pozycję w pierwszej trójce w Ameryce Północnej.

Światowy numer jeden w dziedzinie mikrokontrolerów samochodowych

Głównym czynnikiem wpływającym na wyniki firmy Infineon była wysoka sprzedaż mikrokontrolerów samochodowych (MCU). Po raz pierwszy Infineon osiągnął tu pozycję globalnego lidera. Sprzedaż firmy w segmencie mikrokontrolerów samochodowych wzrosła o blisko 44% w porównaniu z rokiem 2022, co w roku 2023 daje udział w rynku światowym na poziomie około 29%.

Mikrokontrolery są kluczowymi komponentami w przemyśle motoryzacyjnym, kontrolującymi i monitorującymi szeroką gamę systemów w samochodzie, takich jak elektryczny układ napędowy, architektura elektryczno-elektroniczna (E/E), zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS), zautomatyzowana jazda, radary oraz podwozia. Flagowa rodzina mikrokontrolerów AURIX oraz rodzina mikrokontrolerów TRAVEO są głównymi czynnikami przyczyniającymi się do sukcesu Infineona. Rodziny te łączą ulepszenia w zakresie zasilania i wydajności z najnowszymi trendami w dziedzinie wirtualizacji, modelowania opartego na sztucznej inteligencji, bezpieczeństwa funkcjonalnego, cyberbezpieczeństwa i funkcji sieciowych. Torują one drogę dla nowych architektur E/E, a także nowej generacji pojazdów definiowanych programowo.

źródło: Infineon