Infineon prezentuje najcieńszą na świecie płytkę krzemową

| Gospodarka Aktualności

Po zaprezentowaniu pierwszej na świecie 300-milimetrowej płytki z azotku galu (GaN) i otwarciu największej na świecie fabryki podłoży z węglika krzemu (SiC) o średnicy 200 mm w Kulim, w Malezji, spółka Infineon Technologies AG przedstawiła kolejny postęp w technologii produkcji półprzewodników. Firma osiągnęła przełom w wytwarzaniu płytek krzemowych - w fabryce prowadzącej produkcję masową wyprodukowała płytki o średnicy 300 milimetrów i grubości zaledwie 20 mikrometrów.

Infineon prezentuje najcieńszą na świecie płytkę krzemową

Ultracienkie płytki krzemowe są tylko o jedną czwartą grubsze od ludzkiego włosa i o połowę mniejsze niż obecne najnowocześniejsze płytki o grubości 40-60 mikrometrów.

- Najcieńsza na świecie płytka krzemowa jest dowodem naszego zaangażowania w dostarczanie wyjątkowej wartości dla klienta poprzez przesuwanie granic w technologii półprzewodników mocy. Dzięki temu technologicznemu arcydziełu umacniamy naszą pozycję lidera innowacji w branży, opanowując wszystkie trzy istotne materiały półprzewodnikowe: Si, SiC i GaN - powiedział Jochen Hanebeck, CEO Infineon Technologies.

Wprowadzona innowacja znacząco przyczyni się do zwiększenia efektywności energetycznej, gęstości mocy i niezawodności rozwiązań do konwersji energii w centrach danych AI, a także w zastosowaniach konsumenckich, obliczeniowych czy w sterowaniu silnikami. Zmniejszenie o połowę grubości płytki zmniejsza rezystancję podłoża o 50%, redukując straty mocy o ponad 15% w systemach energetycznych, w porównaniu z rozwiązaniami opartymi na konwencjonalnych płytkach krzemowych. W przypadku wysokiej klasy aplikacji serwerowych AI, w których rosnące zapotrzebowanie na energię wynika z wyższych poziomów prądu, jest to szczególnie ważne w konwersji mocy - w tym przypadku napięcia muszą zostać zmniejszone z 230 V do napięcia procesora poniżej 1,8 V. Technologia ultracienkich płytek krzemowych wspiera dostarczanie mocy, które opiera się na technologii Vertical Trench MOSFET i umożliwia bardzo bliskie połączenie z chipem AI, zmniejszając w ten sposób straty mocy i zwiększając ogólną wydajność.

Technologia ultracienkich płytek krzemowych została zakwalifikowana i zastosowana w Integrated Smart Power Stages (przetwornicach DC-DC) firmy Infineon, które zostały już dostarczone do pierwszych klientów. Biorąc pod uwagę obecny rozwój technologii ultracienkich płytek, firma Infineon spodziewa się zastąpienia istniejącej konwencjonalnej technologii płytek w niskonapięciowych przekształtnikach mocy w ciągu najbliższych trzech, czterech lat.

źródło: Infineon