Infineon otrzyma 1 mld EUR wsparcia z EU Chips Act na budowę nowoczesnej fabryki w Dreźnie

| Gospodarka Aktualności

Komisja Europejska zatwierdziła 20.02.2025 r. dofinansowanie w wysokości 1 miliarda euro na budowę fabryki Infineon Smart Power Fab w Dreźnie. Środki pochodzą z unijnego programu EU Chips Act, a ich oficjalne zatwierdzenie przez Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu (BMWK) ma nastąpić w najbliższych miesiącach. Dodatkowo, fabryka otrzymuje wsparcie z programu IPCEI ME/CT (Important Projects of Common European Interest Microelectronics and Communication Technology).

Infineon, nowa fabryka w Dreźnie

Nowa inwestycja w centrum europejskiej mikroelektroniki

Budowa Smart Power Fab rozpoczęła się w marcu 2023 roku i postępuje zgodnie z harmonogramem. Zakończenie prac i uruchomienie produkcji planowane jest na 2026 rok. 

- Ta wspierana przez rząd inwestycja firmy Infineon wzmacnia pozycję Drezna, Niemiec i Europy jako centrum półprzewodników i promuje najnowocześniejszy ekosystem innowacji i produkcji dla mikroelektroniki - powiedział Jochen Hanebeck, CEO Infineon. - Zwiększamy moce produkcyjne półprzewodników w Europie, a tym samym pomagamy zabezpieczyć stabilne łańcuchy dostaw w branży motoryzacyjnej, bezpieczeństwa i przemysłowej.

5 miliardów euro na rozwój technologii przyszłości

Infineon przeznacza łącznie 5 miliardów euro na rozbudowę swojego zakładu w Dreźnie, który stanie się jednym z najnowocześniejszych ośrodków produkcji półprzewodników w Europie. Niemiecki rząd federalny już wcześniej wyraził zgodę na przyspieszone rozpoczęcie projektu. Nowa inwestycja stworzy do 1 000 miejsc pracy, a dodatkowe zatrudnienie powstanie w związku z rozwojem ekosystemu wokół fabryki. 

Smart Power Fab skoncentruje się na technologiach umożliwiających dalszą dekarbonizację i cyfryzację, na przykład poprzez wdrażanie energooszczędnych rozwiązań zasilania dla sztucznej inteligencji (AI).

Badania i rozwój kluczowe dla europejskiego sektora chipów

Oprócz finansowania rozbudowy zakładu produkcyjnego w Dreźnie, Infineon wykorzystuje również innowacyjny program IPCEI ME/CT do realizacji inwestycji w badania i rozwój w innych lokalizacjach firmy. W latach 2022-2027 firma przeznaczy 2,3 miliarda euro na innowacyjne projekty technologiczne w swoich ośrodkach w Niemczech i Austrii, koncentrując się na elektronice mocy, technologiach analogowych i sygnałów mieszanych, technologiach sensorowych oraz aplikacjach radiowych (RF).

W ramach unijnych programów finansowania Infineon planuje również szeroko zakrojone działania wspierające współpracę między nauką a przemysłem. Kluczowym elementem tej inicjatywy jest ścisła współpraca z europejskimi uniwersytetami, instytutami badawczymi i start-upami. Infineon oferuje utalentowanym młodym specjalistom platformę do rozwijania i wdrażania zrównoważonych innowacji, co sprzyja praktycznemu zastosowaniu wiedzy naukowej i wzmacnia pozycję Europy jako centrum innowacji.

źródło: Infineon