Infineon otrzyma 1 mld EUR wsparcia z EU Chips Act na budowę nowoczesnej fabryki w Dreźnie

Komisja Europejska zatwierdziła 20.02.2025 r. dofinansowanie w wysokości 1 miliarda euro na budowę fabryki Infineon Smart Power Fab w Dreźnie. Środki pochodzą z unijnego programu EU Chips Act, a ich oficjalne zatwierdzenie przez Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu (BMWK) ma nastąpić w najbliższych miesiącach. Dodatkowo, fabryka otrzymuje wsparcie z programu IPCEI ME/CT (Important Projects of Common European Interest Microelectronics and Communication Technology).

Posłuchaj
00:00

Nowa inwestycja w centrum europejskiej mikroelektroniki

Budowa Smart Power Fab rozpoczęła się w marcu 2023 roku i postępuje zgodnie z harmonogramem. Zakończenie prac i uruchomienie produkcji planowane jest na 2026 rok. 

- Ta wspierana przez rząd inwestycja firmy Infineon wzmacnia pozycję Drezna, Niemiec i Europy jako centrum półprzewodników i promuje najnowocześniejszy ekosystem innowacji i produkcji dla mikroelektroniki - powiedział Jochen Hanebeck, CEO Infineon. - Zwiększamy moce produkcyjne półprzewodników w Europie, a tym samym pomagamy zabezpieczyć stabilne łańcuchy dostaw w branży motoryzacyjnej, bezpieczeństwa i przemysłowej.

5 miliardów euro na rozwój technologii przyszłości

Infineon przeznacza łącznie 5 miliardów euro na rozbudowę swojego zakładu w Dreźnie, który stanie się jednym z najnowocześniejszych ośrodków produkcji półprzewodników w Europie. Niemiecki rząd federalny już wcześniej wyraził zgodę na przyspieszone rozpoczęcie projektu. Nowa inwestycja stworzy do 1 000 miejsc pracy, a dodatkowe zatrudnienie powstanie w związku z rozwojem ekosystemu wokół fabryki. 

Smart Power Fab skoncentruje się na technologiach umożliwiających dalszą dekarbonizację i cyfryzację, na przykład poprzez wdrażanie energooszczędnych rozwiązań zasilania dla sztucznej inteligencji (AI).

Badania i rozwój kluczowe dla europejskiego sektora chipów

Oprócz finansowania rozbudowy zakładu produkcyjnego w Dreźnie, Infineon wykorzystuje również innowacyjny program IPCEI ME/CT do realizacji inwestycji w badania i rozwój w innych lokalizacjach firmy. W latach 2022-2027 firma przeznaczy 2,3 miliarda euro na innowacyjne projekty technologiczne w swoich ośrodkach w Niemczech i Austrii, koncentrując się na elektronice mocy, technologiach analogowych i sygnałów mieszanych, technologiach sensorowych oraz aplikacjach radiowych (RF).

W ramach unijnych programów finansowania Infineon planuje również szeroko zakrojone działania wspierające współpracę między nauką a przemysłem. Kluczowym elementem tej inicjatywy jest ścisła współpraca z europejskimi uniwersytetami, instytutami badawczymi i start-upami. Infineon oferuje utalentowanym młodym specjalistom platformę do rozwijania i wdrażania zrównoważonych innowacji, co sprzyja praktycznemu zastosowaniu wiedzy naukowej i wzmacnia pozycję Europy jako centrum innowacji.

Źródło: Infineon

Powiązane treści
Infineon nowym liderem rynku mikrokontrolerów
Infineon buduje nową fabrykę w Tajlandii
Infineon i RT-Labs zintegrowali sześć kluczowych protokołów komunikacji przemysłowej z mikrokontrolerami XMC7000
Projekt "GENIAL!": Wspólna strategia innowacji w elektronice dla branży motoryzacyjnej
Infineon prezentuje najcieńszą na świecie płytkę krzemową
Infineon Technologies umacnia globalną pozycję lidera w branży półprzewodników dla motoryzacji
Wykorzystanie półprzewodników o szerokiej przerwie energetycznej do zmniejszenia strat w układach falowników
Infineon ogranicza koszty, aby poprawić konkurencyjność
Infineon otwiera w Malezji największą fabrykę półprzewodników mocy SiC
Infineon ma zielone światło na budowę fabryki w Dreźnie
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PCB
Recykling PCB już za chwilę
Pomiary
Danisense uruchamia portal do kalibracji przetworników prądowych – niezależnie od marki i z certyfikatem ISO 17025
Optoelektronika
MIT rozwija przełomowe ultracienkie materiały do technologii noktowizyjnych
Aktualności
STMicroelectronics rozpoczyna restrukturyzację
Aktualności
Advantech wprowadzi na rynek systemy brzegowe AI następnej generacji
PCB
Siemens przejmuje DownStream Technologies
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
STMicroelectronics rozpoczyna restrukturyzację
Gospodarka
Advantech wprowadzi na rynek systemy brzegowe AI następnej generacji
Gospodarka
Już za tydzień Warsaw Industry Automatica 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów