Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?

Według wyników badania przeprowadzonego przez Start Campus i Copenhagen Economics, Portugalia umacnia swoją pozycję jednego z wiodących europejskich ośrodków cyfryzacji i sztucznej inteligencji, a dalszy rozwój centrów danych w tym kraju może w latach 2025-2030 przyczynić się do wzrostu PKB Portugalii nawet o 26 mld euro, tj. średnio ok. 4,4 mld euro rocznie.

Posłuchaj
00:00

W dokumencie "Ocena korzyści społeczno-ekonomicznych sektora centrów danych w Portugalii" (Assessment of the Socio-Economic Benefits of the Data Centre Sector in Portugal) oszacowano, że - pod warunkiem zapewnienia korzystnych warunków inwestycyjnych i regulacyjnych - sektor ten mógłby utrzymać do 50 tys. pełnoetatowych miejsc pracy każdego roku, wliczając zatrudnienie bezpośrednie, pośrednie i indukowane.

W latach 2022–2024 centra danych dodały już 311 mln euro do PKB Portugalii, utrzymując około 1700 miejsc pracy rocznie, jednocześnie przyciągając i utrzymując wykwalifikowanych specjalistów, wzmacniając spójność regionalną i otwierając nowe ścieżki edukacyjne. Raport podkreśla zasoby wykwalifikowanych talentów w dziedzinach związanych z centrami danych w Portugalii, co podzielają liczni interesariusze ekosystemu cyfrowego, i odnotowuje solidną bazę technologiczną, liczącą około 230 tys. specjalistów ICT oraz wysoki odsetek absolwentów kierunków ścisłych (STEM).

Sztuczna inteligencja jako siła napędowa rozwoju infrastruktury centrów danych

Badanie wskazuje również, że do 2030 roku około 70% mocy obliczeniowej będzie przeznaczone na zastosowania sztucznej inteligencji, co podkreśla potrzebę budowy nowoczesnej, odpornej i zrównoważonej infrastruktury. Przewiduje się, że do końca dekady popyt na moc obliczeniową będzie rósł w tempie 33% rocznie.

Powszechne wdrażanie chmury obliczeniowej, big data i sztucznej inteligencji przez firmy i podmioty publiczne zależy od istnienia wydajnych oraz skalowalnych centrów danych, zdolnych do zapewnienia łączności o niskim opóźnieniu. Bez tego fundamentu, pełny potencjał technologii cyfrowych dla firm, usług publicznych i użytkowników mógłby zostać zagrożony.

Przewagi konkurencyjne Portugalii

Analiza wskazuje, że Portugalia ma dobre predyspozycje, aby stać się kluczowym ośrodkiem sztucznej inteligencji i infrastruktury cyfrowej w Europie. Sprzyjają temu konkurencyjne koszty energii elektrycznej – około 30% niższe od średniej europejskiej – oraz duża podaż energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, stanowiąca 87,5% całkowitej produkcji netto. Atlantyckie wybrzeże Portugalii stwarza również warunki dla zasobooszczędnych rozwiązań chłodniczych, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia wody słodkiej i energii oraz obniżenia kosztów operacyjnych, takich jak wykorzystanie wody morskiej.

Portugalia korzysta z solidnej infrastruktury łączności, a około 25% światowych kabli podmorskich przechodzi przez ten kraj. Oferuje również 92% zasięgu światłowodów, co plasuje ją na trzecim miejscu pod względem wielkości sieci w Unii Europejskiej (UE).

- Portugalia ma wszelkie warunki, by stać się wiodącym centrum cyfryzacji i sztucznej inteligencji w Europie: strategiczną łączność, czystą energię i wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą. To badanie potwierdza, że przy odpowiedniej polityce publicznej centra danych mogą stać się motorem wzrostu gospodarczego i spójności terytorialnej – mówi Robert Dunn, CEO Start Campus.

- Portugalia staje się kluczowym europejskim kierunkiem inwestycji w centra danych, jednak osiągnięcie pełnego potencjału nie jest oczywistością, biorąc pod uwagę silną międzynarodową konkurencję o hosting infrastruktury cyfrowej. Już same istniejące centra danych przynoszą znaczące korzyści ekonomiczne, które stanowią jedynie ułamek przyszłych możliwości – mówi dr Bruno Basalisco, dyrektor w Copenhagen Economics.

Przyszłe inwestycje i związane z nimi korzyści społeczno-ekonomiczne będzie kształtować sytuacja polityczna

Aby zapewnić pełny rozwój sektora i jak najlepiej wykorzystać jego potencjał, w badaniu wskazano pięć obszarów działań, w których decydenci polityczni mogliby rozważyć wspieranie inwestycji:

  • zapewnienie przewidywalności i dostępu do sieci elektroenergetycznej oraz takich komponentów, jak układy scalone;
  • usprawnienie procesów licencyjnych dla infrastruktury technologicznej i energetycznej;
  • opracowanie ukierunkowanych środków na rzecz inwestycji w centra danych;
  • promowanie cyfryzacji;
  • wdrażanie sztucznej inteligencji w sektorze przedsiębiorstw i administracji publicznej.

Raport Copenhagen Economics opiera się na makroekonomicznym modelu input-output, wykorzystującym m.in. dane z Eurostatu i OECD. Zawiera również wywiady z ponad 15 interesariuszami ekosystemu cyfrowego, w tym z AICEP, ANACOM, FCT, międzynarodowymi firmami technologicznymi oraz władzami lokalnymi.

Źródło: Electronic Specifier

Powiązane treści
Cisco dołącza do AI Infrastructure Partnership – wspólne inwestycje w infrastrukturę centrów danych dla sztucznej inteligencji
Foxconn i Nvidia zbudują centrum danych AI mające moc 100 MW
Chłodzenie centrów danych
Inwestycje w procesory rozwijają ich zastosowania w centrach danych
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
Fotonika dla AI: iPronics i Ansys łączą siły, by zwiększyć niezawodność infrastruktury centrów danych
Komponenty
Pierwiastki ziem rzadkich - o co tyle zamieszania?
Aktualności
Globalny rynek smartfonów stoi w obliczu stagnacji
Aktualności
Weller Tools świętuje 80 lat innowacji
Produkcja elektroniki
SK hynix dołącza do Samsunga jako największy producent pamięci na świecie
Produkcja elektroniki
Microchip zawiera umowę partnerską z Delta Electronics w sprawie rozwiązań z węglika krzemu
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Globalny rynek smartfonów stoi w obliczu stagnacji
Gospodarka
Weller Tools świętuje 80 lat innowacji
Gospodarka
Power Integrations mianuje Jennifer Lloyd na stanowisko CEO
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów