Inwestycje w procesory rozwijają ich zastosowania w centrach danych

Segment data center stanowił w 2023 roku 38% całego rynku, wyprzedzając segment mobilny. Nowe przypadki użycia, które umożliwia generatywna sztuczna inteligencja, wymagają znacznych inwestycji w sprzęt AI, który ma nadal napędzać wzrost rynku centrów danych w ciągu najbliższych pięciu lat. W obliczu rosnącego popytu na akceleratory sztucznej inteligencji, rewolucję generatywnej sztucznej inteligencji ma zamiar zdominować Nvidia.

Posłuchaj
00:00

Po stronie procesorów liderami na rynku są Intel i AMD, natomiast Nvidia i AMD prowadzą po stronie GPU. Obecnie procesory są głównym segmentem rynku produktów półprzewodnikowych - łączne przychody z procesorów, kart graficznych, układów APU, układów FPGA, ASIC AI i DPU stanowiły 42% całego rynku półprzewodników. W 2023 roku rynek procesorów wygenerował przychody w wysokości 220 mld dolarów i jest na dobrej drodze do osiągnięcia 480 mld dolarów do roku 2029, odzwierciedlając znaczny wzrost przy CAGR na poziomie 14%. Na czele tego wzrostu stoją procesory graficzne i układy ASIC AI.

- Duże inwestycje w sprzęt AI do zastosowań w centrach danych napędzają szybki wzrost w segmencie telekomunikacji i infrastruktury. W Yole Group wskazujemy na 22% CAGR w latach 2023-2029 dla tego rynku. Przewiduje się, że w 2024 r. segment ten wyprzedzi urządzenia mobilne i konsumenckie. Uważamy, że w roku 2029 będzie on stanowił ponad 60% przychodów z procesorów - mówi Adrien Sanchez, analityk Yole Group

Chipy APU, CPU i GPU są obecnie rynkowymi liderami - w tej kolejności - ale przewiduje się, że procesory graficzne przewyższą inne segmenty ze względu na ich kluczową rolę w realizacji zadań opartych na sztucznej inteligencji. Yole Group ocenia, że w latach 2023-2029 dla procesorów graficznych wskaźnik CAGR wyniesie 25%, w porównaniu do 5% dla procesorów i 8% dla APU. W związku z tym oczekuje się, że do 2029 r. segment procesorów graficznych stanie się dwa razy większy niż jego odpowiednik z procesorami CPU.

Prym w ekosystemie procesorów wiodą firmy produkujące półprzewodniki, takie jak Intel, Nvidia i AMD, które zajmują trzy pierwsze miejsca w rankingach w 2023 roku, a tuż za nimi plasują się Apple i Qualcomm. Dalej w rankingu związanym z procesorami są firmy Google i Amazon, które koncentrują się na centrach danych ze swoimi niestandardowymi układami ASIC AI. Z kolei Broadcom skupia się głównie na centrach danych i na telekomunikacji, a HiSilicon - tradycyjnie działający na rynkach przemysłowych, telekomunikacyjnych i konsumenckich - obecnie rozszerza swoje możliwości w zakresie akceleracji sztucznej inteligencji w sektorze centrów danych.

- Intel i Nvidia celują głównie w centra danych i komputery PC. Na razie Nvidia nie konkuruje bezpośrednio na rynku Intela. Nvidia zajmuje się układami GPU, Intel dba o chipy CPU. Jednak Nvidia nie ukrywa swoich planów zastąpienia układów x86 w centrach danych swoim procesorem Grace. Tak więc najbliższe lata mogą być trudne dla Intela, zwłaszcza przy rosnącej konkurencji ze strony AMD, Qualcomma i Apple w procesorach do laptopów - mówi Hugo Antoine z Yole Group.

Źródło: Yole Group

Powiązane treści
Google zainwestuje miliard dolarów w brytyjskie centrum danych
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe dołączyło do EBRAINS
ASML i Samsung zainwestują 7,6 mld dolarów w centrum badawczo-rozwojowe w zakresie półprzewodników
Japoński Resonac utworzy w USA centrum badawczo-rozwojowe technologii pakowania chipów
Bosch otwiera w Malezji centrum testowania chipów
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Produkcja elektroniki
Infineon wdraża produkcję na 200-mm podłożach SiC
Komunikacja
Zagłuszanie i spoofing nawigacji satelitarnej
Aktualności
DigiKey uruchamia nową serię wideo poświęconą zrównoważonemu rozwojowi
Zasilanie
Nowe wzmacniacze mocy GaAs firmy CML Micro dla urządzeń zasilanych bateryjnie
Aktualności
Ukończono budowę elektronicznej zapory na granicy polsko-białoruskiej
Aktualności
Accordance prezentuje ultraszybkie rozwiązanie RAID dla dysków PCIe 4.0 NVMe M.2 – dedykowane AI i edge computing
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
DigiKey uruchamia nową serię wideo poświęconą zrównoważonemu rozwojowi
Gospodarka
Ukończono budowę elektronicznej zapory na granicy polsko-białoruskiej
Gospodarka
Accordance prezentuje ultraszybkie rozwiązanie RAID dla dysków PCIe 4.0 NVMe M.2 – dedykowane AI i edge computing
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów