Inwestycje w procesory rozwijają ich zastosowania w centrach danych
| Gospodarka AktualnościSegment data center stanowił w 2023 roku 38% całego rynku, wyprzedzając segment mobilny. Nowe przypadki użycia, które umożliwia generatywna sztuczna inteligencja, wymagają znacznych inwestycji w sprzęt AI, który ma nadal napędzać wzrost rynku centrów danych w ciągu najbliższych pięciu lat. W obliczu rosnącego popytu na akceleratory sztucznej inteligencji, rewolucję generatywnej sztucznej inteligencji ma zamiar zdominować Nvidia.
Po stronie procesorów liderami na rynku są Intel i AMD, natomiast Nvidia i AMD prowadzą po stronie GPU. Obecnie procesory są głównym segmentem rynku produktów półprzewodnikowych - łączne przychody z procesorów, kart graficznych, układów APU, układów FPGA, ASIC AI i DPU stanowiły 42% całego rynku półprzewodników. W 2023 roku rynek procesorów wygenerował przychody w wysokości 220 mld dolarów i jest na dobrej drodze do osiągnięcia 480 mld dolarów do roku 2029, odzwierciedlając znaczny wzrost przy CAGR na poziomie 14%. Na czele tego wzrostu stoją procesory graficzne i układy ASIC AI.
- Duże inwestycje w sprzęt AI do zastosowań w centrach danych napędzają szybki wzrost w segmencie telekomunikacji i infrastruktury. W Yole Group wskazujemy na 22% CAGR w latach 2023-2029 dla tego rynku. Przewiduje się, że w 2024 r. segment ten wyprzedzi urządzenia mobilne i konsumenckie. Uważamy, że w roku 2029 będzie on stanowił ponad 60% przychodów z procesorów - mówi Adrien Sanchez, analityk Yole Group
Chipy APU, CPU i GPU są obecnie rynkowymi liderami - w tej kolejności - ale przewiduje się, że procesory graficzne przewyższą inne segmenty ze względu na ich kluczową rolę w realizacji zadań opartych na sztucznej inteligencji. Yole Group ocenia, że w latach 2023-2029 dla procesorów graficznych wskaźnik CAGR wyniesie 25%, w porównaniu do 5% dla procesorów i 8% dla APU. W związku z tym oczekuje się, że do 2029 r. segment procesorów graficznych stanie się dwa razy większy niż jego odpowiednik z procesorami CPU.
Prym w ekosystemie procesorów wiodą firmy produkujące półprzewodniki, takie jak Intel, Nvidia i AMD, które zajmują trzy pierwsze miejsca w rankingach w 2023 roku, a tuż za nimi plasują się Apple i Qualcomm. Dalej w rankingu związanym z procesorami są firmy Google i Amazon, które koncentrują się na centrach danych ze swoimi niestandardowymi układami ASIC AI. Z kolei Broadcom skupia się głównie na centrach danych i na telekomunikacji, a HiSilicon - tradycyjnie działający na rynkach przemysłowych, telekomunikacyjnych i konsumenckich - obecnie rozszerza swoje możliwości w zakresie akceleracji sztucznej inteligencji w sektorze centrów danych.
- Intel i Nvidia celują głównie w centra danych i komputery PC. Na razie Nvidia nie konkuruje bezpośrednio na rynku Intela. Nvidia zajmuje się układami GPU, Intel dba o chipy CPU. Jednak Nvidia nie ukrywa swoich planów zastąpienia układów x86 w centrach danych swoim procesorem Grace. Tak więc najbliższe lata mogą być trudne dla Intela, zwłaszcza przy rosnącej konkurencji ze strony AMD, Qualcomma i Apple w procesorach do laptopów - mówi Hugo Antoine z Yole Group.
źródło: Yole Group