Rynek usług i produktów związanych z AI - blisko 1 bln dolarów w 2027 roku

Z analiz firmy doradczej Bain & Company wynika, że rynek sprzętu i oprogramowania związanego ze sztuczną inteligencją (AI) będzie rósł o 40-55% rocznie i osiągnie w 2027 roku wartość 780-990 mld dolarów. Gwałtowny rozwój AI będzie skutkował rosnącym zapotrzebowaniem na wielkie centra danych i procesory graficzne (GPU), co może wywołać kolejny, globalny kryzys dostępności półprzewodników.

Posłuchaj
00:00

Popyt na rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji rośnie na całym świecie i we wszystkich sektorach, a nowa technologia już dziś odgrywa ważną rolę w zwiększaniu produktywności firm. Według analityków narzędzia wykorzystujące AI pozwalają zmniejszyć czas obsługi klientów w centrach o 20-35%, przyspieszają pracę przy tworzeniu oprogramowania o 15%, a także o 30-50% redukują czas potrzebny na tworzenie treści marketingowych i sprzedażowych.

Według szacunków Bain & Company, liczba zadań wykonywanych przez AI będzie do 2027 roku rosła o 25-35% rocznie, co spowoduje znaczne zwiększenie popytu na sprzęt i oprogramowanie. Przełoży się to na zwiększenie skali działania centrów danych w najbliższych 5-10 latach. Ich średnia moc wzrośnie z obecnych 50-200 MW do powyżej 1 GW.

Rozwój sztucznej inteligencji będzie skutkował szybkim wzrostem zapotrzebowania na GPU i do 2026 roku zwiększy popyt na ich komponenty o co najmniej 30%. W niektórych obszarach wzrost popytu będzie jeszcze gwałtowniejszy. Producenci obudów do układów scalonych, by sprostać zapotrzebowaniu na ich produkty, będą prawdopodobnie musieli do tego czasu rozbudować moce wytwórcze aż trzykrotnie.

Trendy, które obserwujemy mogą spowodować kolejny kryzys łańcucha dostaw i wywołać braki w dostępności półprzewodników. Wpływ na te zjawisko będą mieć napięcia geopolityczne, przede wszystkim w Azji Wschodniej. Braki na rynku z pewnością odbiłyby się również na producentach aut, komputerów osobistych i smartfonów - mówi Paweł Szreder, partner Bain & Company.

Raport Bain zwraca również uwagę na nowe zjawisko, jakim jest powstawanie krajowych rozwiązań opartych o AI, które pojawiły się już w Kanadzie, Francji, Indiach, Japonii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Rosnąca rywalizacja między państwami, a także obawy dotyczące bezpieczeństwa i prywatności danych powodują, że coraz więcej krajów chce rozwijać swoje lokalne kompetencje w obszarze AI.

Rządy na całym świecie subsydiują rodzime firmy, które tworzą własne modele sztucznej inteligencji. Mówimy tutaj o miliardowych inwestycjach potrzebnych do budowy infrastruktury obliczeniowej i modeli tworzonych w oparciu o lokalne dane. Jednak potencjał tej technologii jest tak duży, że zwłaszcza w kontekście globalnych zawirowań geopolitycznych wiele krajów widzi potrzebę posiadania własnych, lokalnych zdolności w tym obszarze - mówi Paweł Szreder.

fot. materiał prasowy Bain & Company

Źródło: Bain & Company

Powiązane treści
Czy AI może zużywać mniej energii?
Etyka w AI - UE wprowadza przełomową regulację
Czy obliczenia optyczne rozwiną sztuczną inteligencję?
Czas na mikrokontrolery z AI
Chiny przodują w wyścigu patentowym na generatywną sztuczną inteligencję
Silne zapotrzebowanie na moc obliczeniową i sztuczną inteligencję w motoryzacji
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Produkcja elektroniki
Popyt na sprzęt do produkcji wyznacznikiem stanu branży
Zasilanie
Nowy moduł Semikron Danfoss z tranzystorami ROHM 2kV SiC MOSFET zwiększa wydajność systemów solarnych SMA
Projektowanie i badania
IQM zainstaluje pierwszy w Polsce komputer kwantowy
Aktualności
Bezpieczeństwo produktów - nowe przepisy
Komponenty
DigiKey dodał ponad 100 tysięcy nowych produktów i ponad 100 nowych dostawców w pierwszym kwartale 2025 roku
Komponenty
Mouser Electronics wprowadził ponad 8000 nowych komponentów elektronicznych w I kwartale 2025 roku
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Bezpieczeństwo produktów - nowe przepisy
Gospodarka
Jest nowy szef Intela
Gospodarka
W Poznaniu powstanie "Fabryka AI"
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów