Chiny przodują w wyścigu patentowym na generatywną sztuczną inteligencję

| Gospodarka Aktualności

Z danych ONZ opublikowanych w środę 3 lipca wynika, że Chiny wyprzedzają inne kraje w dziedzinie wynalazków z zakresu generatywnej sztucznej inteligencji, takich jak chatboty, zgłaszając sześć razy więcej patentów niż ich największy rywal - Stany Zjednoczone. Jak podano, jedna czwarta z nich została złożona tylko w 2023 roku.

Chiny przodują w wyścigu patentowym na generatywną sztuczną inteligencję

Według Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO - World Intellectual Property Organization), nadzorującej system uznawania przez kraje patentów, generatywna sztuczna inteligencja, która na podstawie istniejących informacji tworzy tekst, obrazy, kod komputerowy, a nawet muzykę, cieszy się ogromnym zainteresowaniem – w ciągu ostatniej dekady złożono ponad 50 tys. wniosków patentowych. Jak wynika z danych WIPO, w latach 2014-2023 Chiny zgłosiły ponad 38 tys. wynalazków GenAI, podczas gdy Stany Zjednoczone w tym samym okresie przedstawiły 6276 wniosków. Chińskie wnioski patentowe obejmowały szeroki zakres sektorów - od autonomicznej jazdy, przez działalność wydawniczą, po zarządzanie dokumentacją.

Dane pokazują, że Korea Południowa, Japonia i Indie zajęły odpowiednio trzecie, czwarte i piąte miejsce, przy czym najszybsze tempo wzrostu odnotowano w Indiach. Na czele zgłaszających znalazły się: chiński ByteDance - właściciel aplikacji TikTok, chiński gigant e-commerce Alibaba Group oraz Microsoft - sponsor start-upu OpenAI, który stworzył ChatGPT.

Jak twierdzi Christopher Harrison - szef działu analityki patentów z WIPO, chatboty potrafiące naśladować ludzki dialog są już szeroko stosowane przez sprzedawców detalicznych i inne podmioty w celu poprawy obsługi klienta, natomiast GenAI ma potencjał, by przekształcić wiele innych sektorów gospodarki, takich jak przedsięwzięcia naukowe, działalność wydawnicza, transport i bezpieczeństwo - np. cząsteczki tworzone przez GenAI mają potencjał w zakresie przyspieszenia opracowywania leków.

WIPO poinformowało, że spodziewa się w najbliższym czasie kolejnej fali wniosków patentowych i zamierza opublikować w przyszłości aktualizację danych, być może wykorzystując GenAI do zilustrowania tego trendu.

źródło: Reuters