Obudowy do komputerów jednopłytkowych - przegląd nowości

| Prezentacje firmowe Artykuły

Ostatnie lata przyniosły ogromny rozwój komputerów jednopłytkowych, które trafiają do układów automatyki domowej i budynkowej, stają się podstawą małej robotyki i systemów półprofesjonalnych w technice. Do takich układów coraz częściej można kupić specjalizowane i dobrze dopasowane obudowy, pozwalające zamienić gołą płytkę w pełnowartościowy produkt.

Obudowy do komputerów jednopłytkowych - przegląd nowości

Fot. 1. Przykłady obudów do komputerów jednopłytkowych przygotowanych przez firmę Hammond Mfg

Jednym z popularniejszych komputerów jednopłytkowych jest Raspberry Pi, ale w ślad za nim idą inne produkty takie jak: KL-XXX, Intel Galileo GEN 2 oraz te z rodziny Arduino. W zakresie obudów do nich parę lat temu zaczęła przecierać szlak firma Hammond Mfg, która na bazie obudowy "1593" stworzyła serię obudów do komputerów jednopłytkowych z wykonanymi na etapie wtrysku podstawowymi otworami na złącza, karty pamięci, połączenia elastyczne (fot. 1).

Produkt jest ciągle rozwijany, pojawiają się nowe kształty i kolory tworzywa. Dodatkowym proponowanym elementem jest podstawka pod płytkę, umożliwiająca na etapie uruchamiania aplikacji swobodny dostęp do komputera. Do podstawki od spodu można przymocować pojemniki na baterie typu 3AAA lub 4AAA.

Fot. 2. Obudowa Raspberry Case firmy OKW

W omawianym obszarze ciekawą propozycję obudowy przygotowała też firma OKW, która wypuściła ciekawą "zawiasową" konstrukcję o nazwie Raspberry Case - fot. 2.

Ta efektowna i użyteczna jednoczęściowa obudowa przeznaczona jest do komputerów jednopłytkowych Raspberry PIB+ oraz PI 2. Wykonana jest z polipropylenu w formie płaskiego elementu składającego się w formę 3D wzdłuż linii zagięcia tworzących zawiasy spinające ścianki. Do montażu nie potrzeba żadnych narzędzi.

Produkowana z transparentnego tworzywa w dwóch kolorach: zielonym miętowym i czerwonym malinowym, ma zatrzaski spinające i otwory na złącza do komunikacji zewnętrznej, dostępu do karty SD oraz do zamocowania na ścianie. Płytka komputera przykręcana jest śrubkami do kołków mocujących. Otwory wentylacyjne znajdują się w podstawie.

LC Elektronik
www.lcel.com.pl