Poradnik EMS, czyli jak dobierać urządzenia, żeby później nie żałować

| Prezentacje firmowe Produkcja elektroniki

Istnieje ciekawa hipoteza mówiąca o tym, że rodzaj ludzki istnieje dzięki wyewoluowanej umiejętności planowania. Swego (bardzo odległego) czasu konkurowaliśmy z neandertalczykami, którzy, gdyby spojrzeć na to pod kątem rywalizacji, powinni byli wygrać. Byli silniejsi, bardziej odporni i wbrew pozorom wcale nie mniej inteligentni od nas. Jednak czegoś im zabrakło, czegoś, co zaważyło na tym, że przegrali w rywalizacji o zasoby z dużo słabszą fizycznie odnogą człowieka - nami. Według wielu tym czymś była właśnie umiejętność planowania.

Poradnik EMS, czyli jak dobierać urządzenia, żeby później nie żałować
 
Meble Reeco - modułowość

Ten wstęp pozornie zdaje się nie mieć wiele wspólnego z doborem urządzeń w przedsiębiorstwie. Spróbujemy jednak dowieść, że umiejętność odpowiedniego planowania i tu stanowi czynnik oddzielający tych, którym pisany jest rozwój i przyszłość od tych, którym, być może, grozi los neandertalczyków.

Usługi produkcyjne EMS rządzą się podobnymi prawami jak każde inne przedsięwzięcie - muszą się rozwijać. Zadaniem dobrego menedżera jest to, by rozwojowi temu nie przeszkadzać. Zadanie to przejawia się praktycznie w każdej sferze działalności firmy, w ramach tego artykułu skupimy się jednak na sferze inwestycji w urządzenia i na tym, co należy uwzględniać przy ich wyborze.

Istnieją trzy główne czynniki, jakie należy uwzględnić, wybierając urządzenie do produkcji pakietów PCB: wydajność urządzenia w czasie (z reguły podawana na godzinę), zakres komponentów, które urządzenie może instalować (w zakresie wysokości i wielkości) oraz wielkość obsługiwanych płytek.

 
YSM20

Na wstępie należy jasno podkreślić, że specyfika branży EMS sprawa, że przedsiębiorstwa tego typu (w większości) nie są w stanie z góry precyzyjnie określić tych parametrów. Wynika to z oczywistego faktu, że są one wykonawcami zadań zleconych przez inne podmioty. Przewidywanie ogranicza się w tej sferze do obserwowania trendów technologicznych i współpracy ze stałymi zleceniodawcami.

Praktyka pokazuje, że odpowiedzią na ten problem jest dobór urządzeń o możliwie najwyższych parametrach. Szerokie spektrum możliwości urządzeń pozwala przedsiębiorstwom na przyjmowanie zleceń i nadążanie za zwiększającymi się wymogami rynku.

Urządzenia firmy Yamaha

 
AOI Yamaha YSI-V

W tej sferze uznanie zdobyły automaty i urządzenia Yamaha Motors Company - których dystrybutorem w Polsce jest firma RENEX. Przykładem optymalnego rozwiązania stworzonego przez tego producenta, pozwalającego na szeroki zakres produkcji, jest automat do montażu pick & place YSM20. Urządzenie może obsługiwać płytki o wielkości 490×810 mm i pozwala na montaż nawet 95 000 komponentów na godzinę.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, projektując linię technologiczną, jest szerokość oferty producenta. Należy mieć na uwadze dalszy rozwój firmy i to, w jakie urządzenia będzie wyposażana wraz z jej rozwojem.

Dobór producenta o możliwie szerokiej ofercie pozwala na stopniową rozbudowę i udoskonalanie linii w oparciu o jednolite rozwiązania. Jednocześnie wyklucza problemy wynikające z niekompatybilności urządzeń, przeszkalania obsługi czy logistyki serwisu.

 
YSP20

Yamaha Motors oferuje szerokie spektrum urządzeń i automatów do montażu PCB - w linii i poza nią - od drukarek pasty lutowniczej (np. YSP20), przez urządzenia do inspekcji (AOI, SPI), po systemy magazynujące.

Nie bez znaczenia jest również dobór odpowiedniego dostawcy wybieranych przez nas urządzeń. Firma RENEX, będąca uznanym producentem i dystrybutorem wyposażenia dla branży elektronicznej, szczyci się swoim podejściem do kompleksowej obsługi swoich partnerów, zarówno w sferze dostarczanych urządzeń i ich elementów, jak i doradztwa i obsługi technicznej.

Świętująca w tym roku 30-lecie swojej działalności firma ma bardzo szerokie spektrum działalności - m.in. produkuje pod swoją marką REECO meble antystatyczne, odzież i roboty lutujące/dozujące, jak również jest wyłącznym dystrybutorem wielu uznanych światowych marek (np. producenta pieców lutowniczych Heller).

 
Reeco RE-2100

Dobór tego rodzaju partnera pozwala na uniknięcie trzeciego rodzaju problemu, jaki może stanąć na drodze rozwijającego się przedsiębiorstwa EMS - braku odpowiedniego know-how. Korzystanie z doświadczenia podmiotów o dogłębnej znajomości rynku oraz dostępnych urządzeń z zakresu szeroko rozumianej produkcji i serwisu elektroniki pozwala na uniknięcie błędów przy doborze urządzeń.

Podsumowując - projektując linie EMS, należy zawsze uwzględniać przyszłe potrzeby rozwoju przedsiębiorstwa. Planowanie i rozwiązywanie problemów, zanim nastąpią, stanowi kluczowy czynnik w zdobywaniu przewagi konkurencyjnej i umożliwia niezakłócony rozwój firmy. Dla uproszczenia tego niełatwego zadania sugerujemy kontakt z Działem Doradców Techniczno-Handlowych firmy RENEX.

RENEX